BRATISLAVA. Kapitán Peter Rampala žaluje ministerstvo obrany. Tvrdí, že ho drží proti jeho vôli v armáde a požaduje, aby odslúžil dvojnásobok pôvodnej zmluvy. Za každý mesiac služby navyše žiada od štátu 100-tisíc korún. „Ak mi súd dá za pravdu, môže to byť precedens, ktorý sa bude týkať stoviek vojakov.“
Rampala v roku 1999 vojsku podpísal na osem rokov, do októbra 2007. Armáda ho prepustiť odmietla. Argumentuje zmenami v zákone o službe profesionálnych vojakov. Dĺžku služby od roku 2005 určuje hodnosť, čo v Rampalovom prípade znamená 16 rokov.
Rampala je presvedčený, že ak sa zmenili pravidlá „uprostred hry“, ministerstvo malo dať vojakom na výber, či nové podmienky prijmú, alebo doslúžia podľa pôvodných. „Držia ma proti vôli. Vojak nemôže dať výpoveď ako civilný zamestnanec, keby som prestal chodiť do práce, hrozí mi súd.“ Po porade s právnikom sa obrátil na súd. „Sme presvedčení, že ministerstvo je povinné dodržať záväzky vyplývajúce z dohôd uzatvorených s vojakmi podľa vtedy platného zákona.“
Ministerstvo obrany oponuje, že vojaci mohli do mesiaca od účinnosti novely zákona vyjadriť nesúhlas s ponechaním v štátnej službe. „Rampala nesúhlas nevyjadril,“ povedal hovorca Vladimír Gemela.
Rampala oponuje, že v tom čase o prepustenie žiadať nemohol, pretože musel plniť záväzok voči štátu. „Ako študent vojenskej fakulty som dostával peniaze na štúdium, ubytovanie, stravu a cestovné a za to som musel v armáde odslúžiť dvojnásobok obdobia štúdia. Keby ma z armády prepustili v roku 2005, nesplnil by som si záväzok voči štátu, čo zákon neumožňuje.“
Ministerstvo obrany chce počkať na rozhodnutie súdu. Gemela nevedel povedať, koľkých vojakov sa sporné ustanovenie týka.