BRATISLAVA. Rozhlasová rada včera schválila rozpočet rozhlasu na rok 2008 i programový koncept. S nákladmi vo výške 855 miliónov bude vyrovnaný, ak štát zaplatí 103 miliónov na vysielanie na stredných vlnách a do zahraničia. Potvrdených je zatiaľ 55 miliónov. Rozpočet sa nespolieha na zvýšenie príjmov z koncesií podľa pripravovaného zákona.
Rada sa zároveň postavila proti zastaveniu šírenia signálu rádia Devín v pásme VKV 2, s čím prijatý rozpočet ráta. Zaviazala vedenie Slovenského rozhlasu, aby zabezpečilo šírenie Devína na VKV 2 aj v budúcom roku.
„Rozhlas bez Devína sa už nemôže nazývať Slovenským rozhlasom,“ povedala členka rady Mária Hlucháňová a vyzvala, aby rodinné striebro nebolo zničené. „Neviem, prečo by som mal byť ako kultúrna menšina diskriminovaný a nemohol si Devín naladiť v aute,“ reagoval Peter Michalica na to, že Devín má byť od apríla dostupný len cez satelit a internet.
Podobne by sa podľa rady malo zachovať na stredných vlnách aj vysielanie Rádia Patria vysielajúceho v maďarčine.
Z hlasovania o rozpočte odišlo sedem členov rady. Jedným z nich bol aj Michal Dzurjanin, ktorý tak protestoval proti faktickej likvidácii rozhlasového orchestra. Kritizoval, že sa rada stala bezvýznamným orgánom a manažment si aj tak robí po svojom. Prijatie uznesenia o Devíne podľa neho len zahmlieva, že Devín na VKV skončí. „Uznesenie rady je pre nás záväzné,“ tvrdil však včera zástupca riaditeľky Slovenského rozhlasu Vladimír Repčík.
Podľa posledného prieskumu Median.sk si Devín naladí denne okolo 39-tisíc poslucháčov, pred rokom to bolo o 13-tisíc menej. Ročne stojí šírenie Devína 20 miliónov korún. Počúvanosť Rádia Slovensko, ktoré sa zmení na výlučne informačné, klesla za rok z 859tisíc na 786-tisíc poslucháčov.
Zmeny v SRo
Seriál Králikovci sa z Rádia Slovensko presúva na Reginu.
Sobotná popoludňajšia hra pre deti a mládež sa bude vysielať len na Devíne o 12. hodine.
Večerníček Dobrú noc, deti sa bude vysielať o 19. hodine len na Rádiu Regina.
Športové prenosy budú na Rádiu Slovensko po 18.30.
Rádio Devín bude mať o šesť percent viac vážnej hudby.
Autor: zu