KYSUCE. Záujem o preverenie statiky a pevnosti striech po minulej miernej zime poklesol.
Odborníci však odhadujú, že takmer štvrtina striech na Slovensku je stále v zlom stave. Snehová kalamita môže ohroziť najmä rovné strechy.
Podľa cechu strechárov Slovenska sa na problémoch so strechami najčastejšie podpisujú projektové chyby, nesprávna montáž a zanedbaná údržba. Nebyť týchto činiteľov, strechám by neublížilo ani enormné zaťaženie snehom.
Pred dvoma rokmi padali strechy
„Stačí jedna bezproblémová zima a ľudia zabudnú na to, čo spôsobila kalamita rok predtým,“ hovorí odborný poradca pre strechy Ján Rideg.
Počas zimy na prelome rokov 2005/2006 spadla strecha telocvične a výrobnej haly v Rakovej na Kysuciach, strecha domu smútku v Makove, autobusová zastávka v Turzovke či strechy domov v Banskej Štiavnici.
„Výrazne vtedy narástol záujem o revízie striech, ale postupne sa na to zabudlo. Pritom nikto nezaručí, že podobná kalamita sa nezopakuje túto zimu,“ hovorí Rideg.
Snehom sú najviac ohrozené rovné strechy, ktoré sú bežné hlavne na školách či telocvičniach. „Takéto budovy potrebujú pravidelnú údržbu, no neraz sa na ňu nenájdu peniaze. Môže sa to vypomstiť, hlavne ak majú ťažké skelety,“ hovorí Rideg.
Namiesto rovných šikmé
Zima spred dvoch rokov spôsobila najviac škôd na Kysuciach. Podľa starostu Rakovej Antona Heglasa v obci sa záujem o dobrý stav striech neznížil. Mnohí si dávajú na radu projektantov robiť zosilnené krovy.
„U nás je to zrejme odlišné ako v iných častiach Slovenska , lebo podobná zima môže udrieť kedykoľvek,“ povedal Heglas. Obec dala na novú strechu školy takmer štyri milióny korún.
„Rovné strechy nemajú v takých regiónoch ako Kysuce opodstatnenie, ale bola to istý čas móda. Teraz sa ich ľudia zbavujú, nahrádzajú ich šikmými,“ hovorí.
Špeciálny tím nie je
Po kalamitnej zime sa uvažovalo nad vytvorením tímu inšpektorov, ktorý by pravidelne kontroloval stav striech. Mal patriť pod ministerstvo vnútra.
„V zime 2005/2006 hasiči kontrolovali stav striech na základe jednorazového pokynu ministerstva vnútra,“ povedala Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva. „Zaťaženie striech snehom je však záležitosťou stavebného zákona a ministerstvo ho priamo nerieši.“