BRATISLAVA. Príspevok na opatrovanie sa už päť rokov nezvyšuje. Každoročne sa však zvyšujú dôchodky a s ich rastom sa konečný príspevok opatrovateľa ešte znižuje.
„Po znížení príspevku zostane veľmi málo peňazí na to, aby sa opatrovateľ slušne postaral o starého človeka a prežil. Keď zaplatím všetky poplatky a lieky, ktoré babka potrebuje, je to takmer nemožné. Vitamíny na prilepšenie, ktoré starý človek, berúci množstvo liekov potrebuje a v lekárni sa plne hradia, si nedovolíme. A nehovorím už o ovocí či drahších a zdravších potravinách,“ hovorí Elena, ktorá sa stará o zdravotne postihnutú matku. Tá má 78 rokov, niekoľkokrát bola v nemocnici pre zlyhanie srdca a pre infarkt, prestáva vidieť a má ťažkosti s chôdzou. Jej osemtisícový dôchodok však presahuje 1,2-násobok životného minima (to je dnes 5130 korún) o 1844 korún. Práve o toľko sa teda Elene kráti príspevok na opatrovanie. Namiesto riadnych šesťtisíc korún dostáva len 4156 korún.
Elene zákon dovoľuje zamestnať sa, najviac môže zarobiť dvojnásobok životného minima, teda 10 260 korún. „Nájsť prácu, ktorú by som mohla robiť popri opatrovaní, nie je ľahké,“ hovorí. Najmä preto, že nemôže odchádzať z domu, lebo babka môže opäť dostať infarkt. Rovnako s ňou treba v priebehu dňa chodiť na rehabilitácie či na prechádzky.
Problém je rastúci dôchodok
Ťažká je aj situácia dôchodcov, ktorí sú sami opatrovateľmi a starajú sa o zdravotne postihnutého člena rodiny. Tým zákon prikazuje znížiť príspevok na opatrovanie o rovnakú sumu, ako je polovica ich penzie. Ak má teda opatrovateľ – dôchodca penziu osemtisíc korún, namiesto šesťtisícového príspevku dostane dve tisícky.
Suma, ktorú dostane, sa každý rok znižuje, pretože rezort práce už päť rokov nezvýšil príspevky za opatrovanie, zato dôchodky rastú každoročne, ako vyplýva zo zákona o sociálnom poistení.
List ministerke
Zdravotne postihnutí a ich opatrovatelia napísali už pred dvoma mesiacmi list premiérovi a upozornili ho, že na nich, napriek svojim sľubom, zabudol. Premiérovi Robertovi Ficovi napísali preto, lebo od ministerky práce Viery Tomanovej sa reakcie nedočkali. List premiérovi podpísalo za mesiac viac ako 500 zdravotne postihnutých. „Slová vlády sa rozchádzajú s činmi,“ píše sa v ňom.
Vláda totiž v programovom vyhlásení sľúbila, že im bude venovať osobitnú pozornosť a bude sa snažiť zlepšiť finančnú situáciu ich opatrovateľov. Zdravotne postihnutým mal pomôcť nový zákon o kompenzáciách. Tomanová jeho prvú verziu tento rok pripravila, organizácie ho pripomienkovali, no ministerka ho napokon nepredložila vláde. Naopak, požiadala ju, aby túto jej povinnosť vyškrtla z legislatívnych úloh a presunula ju na budúci rok.
Nový zákon sľubuje viac
Zákon o kompenzáciách, ktorý pripravila ministerka Tomanová, sľubuje opatrovateľom mierny rast príspevkov. Ide však zatiaľ len o pracovnú verziu, ktorá sa môže do času, kým sa zákon dostane na rokovanie vlády, zmeniť.
Pozitívne je, že zákon počíta s tým, že by sa zaviedla každoročná valorizácia príspevkov za opatrovanie. Zákon by už nehovoril o presnej výške príspevku, ale o násobku životného minima, takže suma by rástla vždy so zvýšením minima.
Pracovná verzia hovorí, že príspevok je 117,2 percenta životného minima. Dnes by bolo teda jeho zvýšenie len mierne – bežný opatrovateľ by namiesto 6000 korún dostal len o 12 korún viac. Opatrovateľom – dôchodcom by sa príspevok naďalej krátil, a to bez ohľadu na výšku penzie. Dostali by príspevok 48,9 percenta minima. Krátenie by sa však netýkalo poberateľov vdovského a vdoveckého dôchodku.
Mierne by sa zlepšila aj situácia pani Eleny, do úvahy by sa už nebral príjem jej matky presahujúci 1,2-násobok minima, ale príjem nad jeho 1,3-násobok.
Skoro prišli o sporenie
Opatrovateľom štát prispieva na dôchodkové poistenie. Doteraz sa mohli rozhodnúť aj pre sporenie v druhom pilieri, no pri poslednej novele zákona o sociálnom poistení o túto možnosť takmer prišli. Nakoniec poslanci zmenu neschválili a časť odvodov opatrovateľom môže aj budúci rok smerovať do dôchodkových správcovských spoločností.
Opatrovatelia a príspevok
Opatrovateľom sa príspevok nezvýšil od roku 2003, dovtedy sa zvyšoval podľa toho, ako rástlo životné minimum. V roku 2001 sa napríklad vyplácala suma 6254 korún, o rok neskôr 6485 korún. V roku 2003 rezort práce previazanosť príspevku so životným minimom zrušil a zaviedol paušálnu výšku príspevku 6000 korún, tá sa odvtedy nezmenila.
(haj)