Nezamestnaní by si mohli prilepšiť

Nezamestnaní by si mohli zarobiť viac. Dnes im zákon dovoľuje pracovať len 64 hodín mesačne a nesmú zarobiť viac ako 3200 korún. Inak prídu o podporu v nezamestnanosti. Ministerstvo práce navrhuje zmenu.

Pripravovaná novela ministerstva práce by mohla pomôcť nezamestnaným získať viac za aktivačné práce.Pripravovaná novela ministerstva práce by mohla pomôcť nezamestnaným získať viac za aktivačné práce. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Dnešní nezamestnaní si môžu mesačne zarobiť najviac 3200 korún. Ak zarobia viac, vypadnú z evidencie nezamestnaných a prídu o podporu v nezamestnanosti.

Hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Danica Lehocká hovorí, že nezamestnaní tieto zákonné obmedzenia väčšinou poznajú a dodržiavajú ich, hoci sa môže stať, že niektorí príjem nepriznajú. Tieto prípady môže odhaliť jedine inšpekcia práce. V budúcnosti ministerstvo práce plánuje zvýšiť sumu, ktorú si môžu nezamestnaní zarobiť bez toho, aby neprišli o podporu. V návrhu zákona o sociálnych službách sa ruší pevná suma 3200 korún a hovorí, že možno zarobiť 65 percent zo životného minima. Suma by tak mala každoročne rásť, budúci rok by to bolo 3334 korún. Návrh sa dostane na rokovanie vlády až na jar budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nezamestnaní nepoznajú dobre svoje práva

Inšpekcii sa v poslednom čase podarilo odhaliť najmä prípady tých nezamestnaných, ktorí už nepoberajú podporu, ale už len dávky v hmotnej núdzi. Naposledy sa to stalo pred pár týždňami v obci Červenice v okrese Prešov, keď nezamestnaní pomáhali pri záchranných prácach po povodni. Nenahlásili, že pracovali na dohodu, museli preto vrátiť odmenu a na 12 mesiacov im zastavili výplatu príplatkov k dávke v hmotnej núdzi.

Pre túto skupinu nezamestnaných platia iné pravidlá, ktoré určujú, aký môžu mať príjem. Sami to však často nevedia a boja sa, že im pre akýkoľvek príjem klesnú sociálne dávky, alebo rovnako ako iní nezamestnaní môžu zarobiť 3200 korún.

„Máme v materskom centre štyroch aktivačných pracovníkov, jeden z nich má na starosti administratívu a údržbárske práce. Je veľmi zodpovedný, ak niečo potrebujeme, urobí to aj cez víkend,“ hovorí Mária Kohutiarová, šéfka materského centra Bambuľkovo v Galante. Prekvapilo ju preto, že odmietol ďalšiu brigádu v ovocnom sade, ktorú mu zohnala. „Vysvetlil mi, že si môže zarobiť najviac 3200 korún mesačne. A ak sa rozhodne privyrobiť si, znížia mu o príjem, čo získa, dávky,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Barbora Petrová z ministerstva práce hovorí, že to nie je pravda. Ľuďom v hmotnej núdzi zákon dovoľuje zarobiť si za rok len dvojnásobok životného minima bez toho, aby to ovplyvnilo výplatu ich dávok. „Jedinú povinnosť, ktorú majú, je nahlásiť to úradu práce,“ povedala. Ak to nevedia, je podľa nej škoda, že ich neupozornia ani starostovia alebo tí, ktorí aktivačné práce organizujú. Výška dávky sa prehodnocuje a môže sa prípadne jej vyplácanie zastaviť len vtedy, ak začne poberateľ riadne pracovať alebo získa napríklad dôchodok.

Zvýšia sa aktivačné príspevky?

Ako a či budú môcť popri poberaní dávok pracovať ich príjemcovia, zatiaľ nie je podľa Petrovej jasné. Zákon je len v pripomienkovom konaní. Ministerstvo práce však uvažuje, že zvýši niektoré aktivačné príspevky. Dnešných 1900 korún by dostali len tí, čo pracujú pre obce. Tí, čo pracujú pre cirk­vi či mimovládne organizácie, ako sú napríklad aj materské centrá, by dostali viac, a to až sumu vo výške životného minima 5130 korún. Nepracovali by však 10, ale 20 hodín týždenne.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh už kritizovalo Združenie miest a obcí Slovenska, pretože práca pre obec by bola nevýhodnejšia. Vysoký aktivačný príspevok odmietajú aj odborníci, Luboš Vagač z mimovládneho Centra pre hospodársky rozvoj hovorí, že takáto výška pomoci v hmotnej núdzi „by znížila motiváciu mnohých ľudí hľadať si ,normálne' zamestnanie“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu