KOŠICE. Druhá etapa racionalizácie siete škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je košická župa, by mala ušetriť približne 16 miliónov korún. Optimalizácia sa bude týkať viac ako dvadsiatich inštitúcií.
Poslanci odsúhlasili okrem iného zrušenie poľnohospodárskych učilíšť v Michalovciach a Strážskom. Vyradené učilištia vo Viničkách, v Pribeníku a Prakovciach, Spojená škola v Čiernej Nad Tisou a Stredná škola podnikania v Moldave nad Bodvou budú mať svojich právnych nástupcov. Zrušia sa aj niektoré študentské domovy, jedálne i školy v prírode.
Z piatich škôl v prírode ostane jediná – v Kysaku. Tá má podľa župy najlepšie výsledky. Podľa šéfa odboru školstva Štefana Kandráča vyradenie ostatných si vynútil predovšetkým zlý technický stav budov. Väčšina škôl využíva na pobyt detí v prírode súkromné zariadenia. Úrad nemá žiadne páky, ktoré by prinútili školy viac využívať školy v prírode, ktoré patria župe. Zriaďovateľom základných škôl sú totiž obce a mestá.
Viacerí opoziční poslanci naznačili, že za zrušením škôl v prírode sú záujmy určitých skupín o ich majetok, najmä o budovy v atraktívnom prostredí. „O majetku, ktorým disponujú, rozhodne odbor správy majetku kraja,“ povedal Kandráč
Podľa župana Zdenka Trebuľu optimalizáciu siete si nutne vyžaduje nepriaznivý demografický vývoj a nižší záujem o štúdium na stredných odborných školách. Ako povedal, každý rok klesá počet žiakov na stredných školách priemerne o 1250, navyše úrad by mal dostať v rámci rozpočtu o 40 miliónov korún menej.