BRATISLAVA – Na Slovensku sa ešte nezačala oficiálna debata o tom, kto bude verejným ochrancom práv – ombudsmanom. V zákulisí už padli prvé mená, ale ani jeden koaličný politik sa ešte nahlas neodvážil vysloviť za konkrétneho kandidáta.
Ombudsmana bude podľa novely ústavy voliť parlament, dôležitá bude preto dohoda vládnych strán, hoci vítané by boli aj hlasy opozície. Viacerí predstavitelia politických strán, ktorých sme oslovili, sa zhodli v tom, že nemusí ísť o právnika, ale mal by to byť človek, ktorý sa vyzná v problematike ľudských práv.
Ombudsman bude na Slovensku pôsobiť od budúceho roka na obdobie päť rokov, voliť by sa mal túto jeseň. Mal by mať najmenej 35 rokov, nesmie byť členom politickej strany, navrhnúť kandidáta môže najmenej 15 poslancov.
Hanzel má tip
Generálny prokurátor Milan Hanzel tvrdí, že hľadanie vhodného kandidáta bude zložité, podobne ako v susednom Česku. Hanzel má aj tip, ale tipovať nechce. Myslí si, že hľadať by sa malo medzi profesormi práva v akademickom prostredí.
Ombudsman by sa mal podľa Hanzela zameriavať na ochranu individuálneho záujmu a svoje opodstatnenie si nájde aj v oblasti verejnej správy. „Sťažovatelia, na ktorých sa pamätám, že sa kedysi chodili sťažovať na ÚV KSS, potom kdekade inde, ale vždy sa to končilo na ministerstve spravodlivosti alebo na generálnej prokuratúre, teraz využijú možnosť, že sa zriadi úrad ombudsmana,“ povedal Hanzel. Podľa neho ombudsman bude musieť nielen váhou svojej autority povedať „áno, občan, poď si u mňa poplakať, ale aj rázne povedať, veľmi ľutujeme, vyčerpali sa všetky možné postupy a orgány konali v súlade s právom“.
Aibeková: Maďar by narazil na problém
Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) je presvedčený, že pri hľadaní kandidáta na úrad ombudsmana by mali spolu rokovať všetky parlamentné strany: „Ak ho chceme rešpektovať, považoval by som to za niečo, čo nie je výnimočné. Bol by som nerád, keby prevládla politická licitácia.“
Béla Bugár (SMK) dúfa v dohodu koalície, v postoji opozície vidí problém: „Ak opozícia chce, bude hovoriť proti hocikomu. Treba vidieť, že veľmi kritizovala tento inštitút.“
Podľa Bugára je absolútne jedno, či ombudsmanom bude Maďar, Slovák, Róm alebo Nemec.
Pre poslankyňu Martu Aibekovú (HZDS) je príslušník maďarskej menšiny ako ombudsman neprijateľný: „To by sa Slováci cítili dotknutí. Nemáme dobré skúsenosti s podpredsedom vlády Pálom Csákym, ktorý sa venuje len maďarskej menšine.“
IGOR STUPŇAN