Postoj členov Európskej únie v otázke podpory chystanej nezávislosti Kosova sa po včerajších rokovaniach zblížil. S výnimkou Cypru všetci súhlasia, že sa po vyhlásení nezávislosti zúčastnia na misii EÚ v Kosove. Uznanie nezávislosti juhosrbskej provincie však nechá únia na jednotlivé štáty. Okrem Cypru s tým má problém ešte Slovensko, Rumunsko, Španielsko a Grécko.
Kto podporí Kosovo?
Včera vypršal termín, dokedy mali Belehrad a Priština dospieť k spoločnému riešeniu. Už dlhšie bolo známe, že žiadny kompromis sa nenašiel. Kosovskí Albánci chcú vyhlásenie nezávislosti koordinovať so Spojenými štátmi a Európskou úniou. Podľa švédskeho ministra zahraničia Carla Bildta je únia „virtuálne jednotná“.
Najväčším odporcom nezávislého Kosova je Cyprus. „V prvom rade v tom vidíme precedens v medzinárodnom práve,“ citovala agentúra Reuters cyperského ministra zahraničia Erata Kozakou–Markoullisa. Ostrovná krajina sa obáva, že podobný krok by mohla požadovať aj Turkami obývaná časť Cypru.
So samostatným Kosovom majú problém aj ďalší štyria členovia únie: Španielsko, Grécko, Rumunsko a Slovensko. Včera sa nakoniec pridali k väčšine a potvrdili, že sa budú podieľať na misii EÚ v Kosove. Tá by mala byť pripravená ešte pred vyhlásením nezávislosti a vymeniť súčasnú misiu OSN.
Slovenský postoj sa nemení
Slovenská pozícia sa podľa ministra zahraničných vecí Jána Kubiša nemení. Ako povedal minulý týždeň pre SME, Slovensko Kosovo neuzná. „To však neznamená, že nebudeme spoločne s úniou hľadať nejaké riešenie. Pre nás je dôležitejšia zhoda na misii EÚ ako otázka uznania či neuznania Kosova,“ vyhlásil včera minister.
Únia žiada od Prištiny, aby nezávislosť vyhlásila až po srbských prezidentských voľbách na prelome januára a februára. Hovorca kosovsko–albánskych vyjednávačov Skender Hyseni včera povedal, že by mala prísť „oveľa skôr ako v máji“.
Srbský minister pre Kosovo Salimír Slobodan Samardžič sa včera chystal otvoriť pobočku ministerstva na srbskej strane rozdeleného mesta Kosovská Mitrovica.
Podľa britského denníka Guardian Srbi týmto krokom dávajú najavo svoj nárok na Kosovo. V prípade očakávaného vyhlásenia nezávislosti sa najväčšie spory očakávajú práve v tejto, prevažne Srbmi obývanej severnej oblasti Kosova.
Kroky únie v otázke Kosova
Nezávislosť Kosova bude vyhlásená po dohode s EÚ a USA. Únia ju vezme na vedomie, no uznanie nechá na jednotlivé štáty
Kosovská misia EÚ musí byť pripravená ešte pred vyhlásením nezávislosti
Srbi dostanú v nejakej forme „odškodnenie“. Hovorí sa o štatúte kandidujúcej krajiny a zrušení víz s úniou
Autor: šaf