Kremeľ včera odhalil druhú časť rébusu, ktorý Vladimir Putin načrtol ešte pred parlamentnými voľbami. Prezradil, koho si ruský líder vybral za budúceho prezidenta Ruska. Stane sa ním zrejme súčasný prvý vicepremiér, štyridsadvaročný Dmitrij Medvedev.
Včera ho na najvyššiu funkciu navrhli strany Jednotné Rusko, Spravodlivé Rusko, Agrárna strana a Občianska sila. Predstavitelia týchto politických zoskupení to oznámili osobne prezidentovi Putinovi. Ten ich výber schválil.
Putin si vybral dobre
„Poznám ho osobne viac ako 17 rokov a úplne jeho kandidatúru podporujem,“ povedal Putin. Prezident tiež vyhlásil, že spoločná kandidatúra štyroch silných politických štruktúr dáva „šancu na vytvorenie podmienok pre pokračovanie v kurze, ktorý priniesol pozitívne výsledky za posledných osem rokov“. Medvedev potvrdil, že konzultácie o jeho kandidatúre prebiehajú.
Zverejnenie mena nasledovníka spôsobila skok ceny akcií Gazpromu smerom hore - Medvedev je totiž predsedom rady riaditeľov tohto plynárenského gigantu.
Šéf komunistov označil kandidatúru Medvedeva za „logickú“, demokrat Vladimir Ryžkov nazval Medvedeva „schopným právnikom, osobne oddaným prezidentovi tak, že mu vždy v pravú chvíľu zase ustúpi miesto“.
Šéf liberálnych demokratov Vladimir Žirinovskij, ktorý zrejme bude tiež kandidovať, označil Medvedeva za „optimálneho“ nasledovníka trónu z hľadiska Putina. Pripustil, že patrí k liberálnejšiemu kremeľskému krídlu, čo musí oceniť i opozícia.
Kurz Ruska sa nezmení
Mnoho politológov upozorňuje, že Medvedev nepatrí do vplyvnej skupiny bývalých špiónov či vojakov. Ako hlava štátu by s touto „bezpečnostnou a špiónskou“ klikou mohol mať problémy.
Pomôcť ubrániť sa a porátať s odchovancami KGB mu môže iba Putin. Podľa niektorých nezávislých politológov možno práve toto je ten geniálny ťah súčasného prezidenta - Medvedev od neho zostane závislý i ako prvý muž v štáte.
Sám Medvedev pred niekoľkými mesiacmi v rozhovore pre rozhlasovú stanicu vyhlásil, že najdôležitejšie je zaistiť pokračovanie politického a ekonomického kurzu i po budúcoročných prezidentských voľbách.
„Zmena hlavy štátu musí prebehnúť pre občanov bezbolestne,“ povedal novinárom. Znamená to, že nebude meniť ani politicko–ekonomický smer Putina, ani tím, ktorý vytvoril.
Čo urobí Putin?
stane sa prezidentom novovzniknutého Rusko-bieloruského zväzu, a bude tak nadradený nad prezidentom Ruska
stane sa šéfom niektorej z veľkých korporácií, napríklad Gazpromu, čo mu zaistí vplyv a možnosť vrátiť sa do prezidentského kresla v roku 2012
bude premiérom ruskej vlády a posilní úlohu šéfa kabinetu na úkor funkcie prezidentskej
niekoľko mesiacov bude „odpočívať“, aby sa v pravú chvíľu vrátil do najvyššej funkcie
úplne sa vzdiali od ruskej politickej scény a odíde do zahraničia v obavách z ekonomického krachu, ktorý podľa niektorých liberálnych ekonómov Rusko čaká
stane sa šéfom strany Jednotné Rusko a predsedom parlamentu, aby sa z tejto štartovacej čiary opäť mohol vrátiť do najvyššej funkcie, napríklad pre odstúpenie prezidenta - nasledovníka
Kto je vyvolený? Kamarát z Petrohradu
O prvom vicepremiérovi Dimitrijovi Medvedevovi sa ako možnom následníkovi ruského trónu hovorí už skoro dva roky. Včera sa však Medvedev stal prezidentským kandidátom číslo jeden.
Čo ho s terajším ruským prezidentom spája? Predovšetkým je to jeho priateľ z Petrohradu, kde sa obaja narodili a vyštudovali právo. Tiež bol Putinovým osobným právnikom a videl Putinovcom do kuchyne viac, než ktokoľvek iný. Napriek tomu z nej nikdy nič nevyniesol na verejnosť. Takže je i dokonale preverený praxou.
Kariéra bez uniformy
Štyridsaťdvaročný Medvedev nie je veľký filozof, ale je to človek veľmi vzdelaný. Patrí medzi skupinu kremeľských technokratov.
Jedna vec však Medvedeva od mnohých členov Putinovho tímu odlišuje. Telesnou stavbou až nerusky krehký syn profesora s vybranými mravmi nemal oficiálne nikdy nič spoločné s tajnými službami. Preto sa na neho niektorí z prezidentovho okolia, ktorí nosili či nosia uniformu, pozerajú cez prsty.
Mladý Medvedev využil svoje právne znalosti ako v politike, tak aj v biznise.
V 90. rokoch pôsobil najskôr s Putinom na petrohradskej radnici pod starostom, demokratom Anatolijom Sobčakom.
Potom sa vrhol do biznisu a stal sa úspešným šéfom ruského drevárenského koncernu Ilim Pulp Enterprise. Do politiky sa však čoskoro vrátil. Putin ho hneď po svojom nástupe do najvyššej funkcie povolal do Moskvy a urobil z neho šéfa prezidentskej administratívy.
Keď potom prezident Medvedeva menoval v novembri 2005 vicepremiérom, stavil na istotu. Medvedev bol vyskúšaný, lojálny, poslušný a zároveň schopný samostatných rozhodnutí.
Vezír mieri do Kremla
Vždy sa držal skôr v tieni, nebol hrdinom žiadnych škandálov a intríg. V Kremli patril medzi tú progresívnejšiu, dá sa povedať demokratickejšiu časť osadenstva.
Rozhodne však nebol bezmocným sluhom, či nepriebojným úradníčkom. Pre jeho umiernené mocenské schopnosti si získal prezývku „vezír“.
Určite sa vtedy špekulovalo, či sa ho presunutím do vlády Putin zbavuje alebo pripravuje ako svojho nasledovníka. Včera sa ukázalo, že zrejme platila tá druhá možnosť.
(pp)
Stĺpček Petra Morvaya
Zbytočné voľby
Tak sme sa včera dozvedeli meno nového ruského prezidenta. Bolo by naozaj obrovským prekvapením, ak by si za tri mesiace ľud vybral iného, než mu určil (skoro) všetkými milovaný vodca a súčasný prezident Putin.
„Riadená demokracia“ ruského typu má oproti tej slovenskej nesporné výhody. Aby ste sa dozvedeli, kto bude vaším prezidentom, nemusíte čakať ani na voľby. Koaličné aj opozičné strany (tie druhé už v Rusku vlastne nemajú) si ušetria zdĺhavé rokovania o kandidátoch. Národ sa nemusí každý deň pred usínaním prevaľovať v posteli s nervy drásajúcou otázkou, či Gašparovič, alebo Radičová (Bugár nem). Chlapi sa v krčme môžu vrátiť k futbalu, médiá k SuperStar. Jediný, kto tu doplatí na to, že nežijeme trochu bližšie k Uralu, je báťuška Gašparovič, ktorý si žiaľ nástupcu určiť nemôže („budúcim prezidentom budem ja“). Snáď to tak aj zostane.