BRATISLAVA. Začiatkom budúceho roka by mali autori po prvý raz dostať cez autorskú agentúru LITA odmieny za výpožičky ich kníh v knižniciach.
Odmeny dostanú najskôr spätne za roky 2004 a 2005. Za tie už ministerstvo LITA zaplatilo na základe hromadnej licenčnej zmluvy 12 miliónov.
LITA tieto peniaze zatiaľ autorom nevyplatila. Zástupkyňa jej riaditeľa Magdaléna Debnárová hovorí, že ešte neboli dohodnuté rozúčtovacie pravidlá.
Peniaze by sa mali rozdeliť autorom podľa vzorky asi 200–tisíc výpožičiek, čo je menej ako 10 percent všetkých požičaných kníh.
Reprezentatívnu vzorku vyberala Slovenská národná knižnicia v rôznych typoch knižníc v rôznom období roka. Prieskum by mala opakovať.
Autori nevedia, čo ich čaká
LITA musí rozúčtovať peniaze aj autorom, ktorých nezastupuje. „Budeme ich rôznymi spôsobmi informovať,“ tvrdí Debnárová a pripúšťa, že bude náročné nájsť všetky adresy vrátane autorov technických či vedeckých publikácií. Väčšina z nich zrejme o tomto svojom práve ani nevie.
Na internetovej stránke agentúry nie sú nijaké informácie. Schválený rozúčtovací poriadok určuje len, v akom pomere si odmeny napríklad podelia autori ilustrácií a textu či zostavovateľ zborníka.
Časť peňazí LITA pošle autorom do zahraničia na základe dohôd s tamojšími agentúrami. Debnárová ešte nevedela odhadnúť, o akú časť pôjde. Z peňazí bude vytvárať aj rezervný fond, ktorý sa po určitom období rozdelí autorom, ktorí sa napríklad vo vzorke neobjavili, ale v danom obodobí niečo vydali.
Ročne rozdelia 15 miliónov
Právo na náhrady odmien za výpožičky majú autori už od roku 1997, od prijatia nového autorského zákona. Takmer desať rokov však trvalo, kým sa našiel spôsob, ako im ich vyplatiť.
Od nového roka by mala LITA dostať 50 halierov za každú výpožičku. Pri zhruba 30 miliónoch výpožičiek v našich knižniciach pôjde ročne asi o 15 miliónov.
Pôvodne ministerstvo kultúry navrhlo cenu 20 halierov, po rokovaní s LITA ustúpilo. Hovorca ministerstva Jozef Bednár povedal, že pôvodnú cenu stanovili s ohľadom na to, že sa požičiavajú aj voľné a nechránené diela. Počítajú sa aj výpožičky do študovní, ministerstvo pripúšťa, že sa to pokúsi zmeniť.
Niektoré knižnice by tiež mohli dostať výnimku, ako napríklad v Česku, kde sa autorom neplatí za školské, akademické a veľké národné knižnice.