V podobnom rozpoložení sa nachádza viac ľudí v strednom veku. Práca, v ktorej boli úspešní stratila pre nich zmysel, hľadajú nový impulz. Sú dokonca ochotní postaviť sa na štartovaciu čiaru s ľuďmi o generáciu mladšími. Dá sa to? Má to zmysel?
Krok prvý: vlastná motivácia
„Treba dôkladne zvážiť svoju motiváciu: utekám od niečoho, alebo bežím k niečomu,“ hovorí kariérna poradkyňa zo spoločnosti Kariéra za hranicami Stanka Švecová.
K takejto porade so sebou samým je užitočné prizvať aj partnera, ktorý je schopný nastaviť našim ambíciám zrkadlo.
„Ľudia si niekedy vytvárajú osobné mýty. Myslia si, že by z nich boli vynikajúci obchodníci, ale veľmi málo o danej profesii vedia,“ hovorí riaditeľka poradenskej spoločnosti Billanc Partners Alena Chlumská.
Krok druhý: analýza informácií
„Najväčšie šance majú ľudia, ktorí sa k príprave na zmenu postavia systematicky: dokážu si naplánovať, čo chcú dosiahnuť, zozbierajú čo najviac informácií, ktoré im pomôžu urobiť správne rozhodnutie a dôkladne ich vyhodnotia,“ hovorí konzultantka Katarína Probstová z headhunterskej spoločnosti Bridge it.
Začať teda treba ak nie dokonalým, tak aspoň značným spoznaním novej profesie: čo je potrebné pre začiatok (aké vzdelanie, certifkáty a kurzy). A každá zmena kvalifikácie niečo stojí a vyžaduje si čas.
Ale to nie je všetko. „Treba si urobiť dobrý obraz o tom, ako to v danej profesii funguje a kto sú hlavní hráči,“ dodáva Stanka Švecová.
Krok tretí: konkurencia na trhu práce
Miloš H. pracuje v poisťovni a donedávna snaživo postupoval po kariérnom rebríčku, aby dobre zaopatril rodinu. Teraz má deti dospelé a on sa ocitol v akomsi vzduchoprázdne; chodí do práce s čoraz väčšou nechuťou. Osobnostný skríning, ktorého sa v zamestnaní zúčastnil, mu potvrdil to, čo už dávno cíti: vie to s ľuďmi.
„Osobnostný skríning je fajn, ale nestačí. Treba sa poradiť aj s odborníkom na trh práce,“ upozorňuje Alena Chlumská. „Vy mu poviete, čo chcete a čo môžete ponúknuť a on vám povie, akí kandidáti vám budú na trhu konkurovať a aké máte proti nim šance. Musíte si uvedomiť, že trh je plný absolventov, ktorých 28 tisíc pre začiatok motivuje, ale pre človeka, ktorý mal už určité postavenie, je to málo a je to na ňom aj vidieť. Ak má personalista možnosť výberu, nevezme takého človeka, pretože sa tým vystavuje riziku, že o rok bude musieť hľadať iného.“
Krok štvrtý: osobné vysvetlenie
Preto je určite presvedčivejšie, ak je z vášho životopisu zrejmá určitá kontinuita. Nemôžete časť života vymazať, ale môžete ho interpretovať rôznymi spôsobmi. „Ideálne je popísať predchádzajúcu prácu tak, aby ste zvýraznili, aké skúsenosti z nej využijete v novej profesii,“ radí Stanka Švecová. A vysvetliť, prečo si veríte, že na to máte. „Osobné vysvetlenia najlepšie presvedčia,“ dodáva.
Ďalšia možnosť je zapôsobiť nezvyčajnou kvalifkáciou. „Snažím sa ľuďom poradiť, aké vzdelanie alebo skúsenosti by si mohli doplniť, aby to bola pre trh zaujímavá kombinácia, hovorí Katarína Probstová. Tvrdí, že popracovať treba aj na imidži, pretože zamestnávatelia si jednoducho s určitou pozíciou spájajú určitý vzhľad. „Môžu to byť drobné zmeny, ale majú veľký efekt.“
Cesta za métou mladosti
„Vždy som chcel byť lekárom (smetiarom, kozmonautom), ale teraz je už neskoro,“ vzdychajú tí, ktorým sa profesionálne méty z mladosti nepodarilo dosiahnuť. Iní sa však rozhodnú ignorovať prekážky aj začudovane zdvihnuté obočie okolia a tvrdohlavo sa pustia za svojim snom.
Ako Roman. Hoci pracoval ako technik, vždy túžil byť právnikom. V zrelom veku sa rozhodol, že si svoje želanie splní. Začal študovať popri zamestnaní. Pretože jeho zamestnávateľ takéto štúdium od neho nevyžadoval, niesol Roman časovú aj finančnú záťaž súvisiacu so štúdiom sám. To znamenalo niekoľko rokov platiť poplatky, soboty v škole, namiesto dovolenky skúšky.
Tento príbeh o naplnenom sne z mladosti sa však skončil dobre. Romanovi pomohlo pevné odhodlanie, aj náhoda. Práve v obodbí keď zložil bakalárske skúšky, musel sa prihlásiť ako nezamestnaný na úrade práce. Odtiaľ dostal ponuku zúčastniť sa konkurzu na pozíciu v právnom oddelení úradu – a vyhral.
Takže v ďalšom štúdiu už pokračoval s požehnaním nového zamestnávateľa; pretože pracoval na zvýšení svojej kvalifikácie, nemusel už na skúšky obetovať svoj voľný čas. A vďaka tejto šťastnej náhode nemusel riešiť problém, či bude bez praxe a vo svojom veku pre zamestnávateľa zaujímavý. (gal)