BRATISLAVA. Na Slovensku dostáva trinásty plat každý štvrtý zamestnanec, ročné odmeny každý tretí. Vyplýva to z prieskumu hodnotenia finančných benefitov internetového portálu Merces.sk.
Prieskum sa uskutočnil od augusta do konca novembra na internetovej stránke portálu a zapojilo sa do neho viac ako 41–tisíc respondentov. Nejde o reprezentatívny prieskum, jeho výsledky však dobre ilustrujú pomery medzi zamestnancami, ktorí zvyknú nové pracovné príležitosti vyhľadávať aktívne aj cez web. Do hodnotenia boli zaradené len tie profesie, ku ktorým sa v prieskume prihlásilo najmenej desať respondentov.
V bohatších regiónoch
Najčastejšie vyplácajú mimoriadne platy súkromné spoločnosti v Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde má sídlo väčšina nadnárodných spoločností. Najlepšie sú trinástymi platmi v porovnaní so svojimi mzdami odmeňovaní daňoví poradcovia. Ich trinásty plat je podľa prieskumu na úrovni 144 percent priemernej mesačnej mzdy.
Vysoké odmeny majú ešte aj poistní matematici a architekti. Najmenej zvárači a vedúci úseku. Takmer vôbec nedostávajú podľa prieskumu mimoriadny mesačný plat na konci roka učitelia, pracovníci strážnej služby a čašníci.
¶Najvyšší vyplatený priemerný trinásty plat v porovnaní s priemernou mesačnou mzdou je v Košickom kraji (96 percent), najnižší v Trnavskom (88 percent). Nerovnosti v odmeňovaní medzi pohlaviami sa prejavili aj v trinástych platoch. Podľa prieskumu dostáva tento plat skoro každý tretí muž, ale len každá piata žena. Priemerný trinásty plat u mužov je okolo 25–tisíc korún. Ženy dostanú v priemere o štyritisíc korún menej. Prieskum sa uskutočnil aj v Česku a Maďarsku. Najvyšší priemerný trinásty plat na úrovni 24–tisíc korún majú Česi. V Maďarsku je tento plat najnižší (20–tisíc korún), vypláca sa však najčastejšie. Dostáva ho každý tretí zamestnanec.
Mesačná mzda už nie je objektívna
Pri hľadaní zamestnancov firmy čoraz častejšie uvádzajú celkový ročný plat, ktorý zahŕňa okrem odmien a mimoriadnych mesačných platov aj finančné vyčíslenie benefitov, ako je mobilný telefón, notebook alebo auto na súkromné účely. Používanie služobného mobilného telefónu aj na súkromné účely môže predstavovať pre zamestnanca benefit aj 2–tisíc korún mesačne. Povedal riaditeľ personálnej agentúry AuJob Petra Ulbrika.
„Mesačná mzda už totiž nie je objektívna, keďže nezohľadňuje nefinančné benefity,“ povedal Ulbrik. Trináste alebo aj štrnáste platy sú podľa neho už štandardne uvádzané priamo v pracovných zmluvách. Dovoliť vyplácať si ich môžu najmä väčšie nadnárodné spoločnosti.
Systémy odmeňovania sa líšia
Niektoré spoločnosti, ktoré pôsobia na Slovensku, nechceli odpovedať na otázky ohľadom mimoriadnych platov a odmien. Považujú to za citlivé informácie, ktoré by mohla zneužiť konkurencia.
Každá jedna spoločnosť má podľa Ulbrika iný systém odmeňovania. Systém odmeňovania sa môže líšiť aj vnútri spoločnosti a zamestnanci majú benefity na základe oddelenia, v ktorom pracujú. Potvrdzujú to aj odpovede firiem, ktoré pôsobia na Slovensku v rôznych odvetviach.
Ako odmeňujú firmy na Slovensku
Automobilka PSA Peugeot Citroen vypláca svojim zamestnancom 13. plat vo výške priemernej mesačnej mzdy. „Rozdelený je na dve časti. Prvá sa vyplatí v júni a druhá v decembri,“ povedal hovorca Peugeotu Peter Švec. Tento plat sa podľa neho vypláca každý rok, a teda nezávisí od hospodárskych výsledkov spoločnosti.
T–Mobile poskytuje svojim zamestnancom na Slovensku odmeny formou ročného bonusu, ktorý je vyplácaný v priebehu roka. Časť ročného bonusu, v ktorom bude zohľadnený individuálny výkon zamestnanca za tento rok, vyplatí T–Mobile zamestnancom v prvom štvrťroku budúceho roka.
Spoločnosť Slovnaft vypláca takzvanú vianočnú mzdu na základe dohodnutých podmienok v Kolektívnej zmluve.
(vf)