KOŠICE. Takzvaný stredový kurz, čiže centrálna parita koruny oproti euru sa môže ešte zmeniť. Pripustil to člen Bankovej rady Národnej banky Peter Ševčovic. Povedal, že takáto zmena teoreticky môže nastať, keďže zmluvy tomu nebránia a maastrichtské kritériá nehovoria o tom, koľkokrát sa parita môže meniť. „Zatiaľ však taký precedens, že by krajina menila paritu dvakrát, neexistuje a Európa je budovaná aj na báze precedensov,“ povedal Ševčovic po seminári o zavedení eura v Košiciach. Do takzvaného mechanizmu menových kurzov únie ERM II Slovensko vstúpilo v novembri 2005 s kurzom 38,455 koruny za jedno euro. V marci tento rok sa tento stredový kurz znížil na 35,442 koruny. Ak by sa napokon zmenila parita, stúpla by pravdepodobnosť, že Slovensko zavedie euro s výhodnejším kurzom.
Doteraz sa takzvaný konverzný kurz iných krajín, pri ktorom sa mení národná mena za euro, určoval podľa centrálnej parity. Koruna sa počas pobytu v ERM II môže odchýliť od oficiálneho kurzu o 15 percent na jednu aj druhú stranu.
Špekulácie o druhej zmene centrálnej parity sú podľa člena Ševčovica predčasné. „Je mimoriadne ťažké to komentovať,“ povedal. V súvislosti so zavedením eura u nás sa hovorí najmä o tom, či sme schopní plniť kritériá na vstup do eurozóny dlhodobo, a nie iba na jar budúceho roka, keď nás bude Európska komisia hodnotiť. Komisia sa bude pozerať na našu infláciu, úrokové miery, rozpočtový deficit, verejný dlh a stabilitu meny. Ševčovic si myslí, že Slovensko má na to, aby kritériá plnilo dlhodobo.
Nepredpokladá, že po zavedení eura v roku 2009 by sa mali ľudia pripraviť na veľké zdraženie. Podľa neho sa môže inflácia na Slovensku v tom období pohybovať okolo troch percent. O rok neskôr by už mala mierne klesnúť. „Kuvičie hlasy, že inflácia sa bude po prijatí eura pohybovať okolo 6 až 8 percent, nepovažujem za podložené,“ povedal Ševčovic.
Autor: ľja