BRATISLAVA. V parlamente sa oživil spor o to, kto bude dohliadať na čerpanie asi 400 miliárd korún z eurofondov. Toľko môže využiť Slovensko v rokoch 2007 až 2013.
Rovnaký spor viedli koaliční partneri už pred rokom, právomoci pre seba žiadal podpredseda vlády Dušan Čaplovič zo Smeru. Vláda vlani v októbri rozhodla, že zostanú ministrovi výstavby za SNS.
V parlamente je dnes zákon o pomoci z fondov Európskeho spoločenstva, ktorý nanovo vymenúva právomoci centrálneho koordinačného orgánu pre čerpanie eurofondov a hovorí, že o tom, kto ním má byť, rozhodne vláda. Rafael Rafaj z SNS predložil pozmeňovací návrh, aby bolo priamo v zákone napísané, že centrálnym koordinačným orgánom je ministerstvo výstavby.
Čaplovič hovorí, že mu nerozumie. „Ak sme raz schválili, že koordinačným orgánom je ministerstvo a poslali sme to do Európskej komisie, ktorá to potvrdila, nemôžeme to už otvárať.“ Zákon podľa neho len spresňuje právomoci vlády.
„Kompetenčný spor medzi vládnymi stranami, čo sa týka manažovania európskych fondov, pokračuje,“ myslí si poslanec SMK József Berényi.
Rafaj hovorí, že ide o odborný návrh, nie politický. „Na ministerstve výstavby je množstvo zaškolených odborníkov, ktorí vedia, o čom táto problematika je.“ O návrhu budú poslanci hlasovať na budúci utorok.
„V súčasnosti je centrálnym koordinačným orgánom ministerstvo výstavby, vyplýva to aj z kompetenčného zákona. Ministerstvo ním bolo aj v minulom období,“ povedal hovorca ministerstva Miroslav Bátovský.
Ministerstvo už zlaďovalo čerpanie 44 miliárd korún z eurofondov vyčlenených na roky 2004 až 2006.
Koaliční partneri sa o eurofondy sporili už niekoľkokrát. Oblastí, v ktorých sa možno uchádzať o peniaze, malo byť pôvodne 8, vláda ich počet zvýšila na 11. Nové dostali ministri Smeru na úkor ministrov SNS.
O to, kto bude rozhodovať o programe Informatizácia spoločnosti, sa zase sporil Čaplovič s ministrom financií z vlastnej strany. Dohodli sa, že projekty bude podpisovať minister a program bude riadiť Čaplovič.