BRATISLAVA. Disciplinárna komisia Českomoravského futbalového zväzu predbehla súd. Trestala za tipovacie podvody najvyššími sadzbami v doterajšej českej športovej histórii. Kľúčom boli odpočúvania, týkali sa tipovania na vlastný zápas.
Česi svojím spôsobom kopírovali postup pri oveľa rozsiahlejšej talianskej megaafére. Tá sa skončila zákazmi, pokutami, vylúčeniami zo súťaží na základe verdiktu športového súdu.
S dôvodmi - za ovplyvňovanie zápasov bez priameho dôkazu úplatku. Žalobca vychádzal z telefonických odpočúvaní, ktoré naznačovali zastrašovanie a manipuláciu s nasadzovaním rozhodcov. Neapolský i rímsky súd vyšetruje ďalej.
Trest aj pre súčasného Prešovčana Houšťa
Za ovplyvňovanie stretnutia II. ligy Bystrc - Vítkovice (4:2) dostali viacročné zákazy akejkoľvek činnosti vo futbale vtedajší hráči domácich. Zdeněk Houšť, dnes futbalista Tatrana Prešov, sedem rokov, Aleš Schuster šesť a Tomáš Mrázek štyri.
Sedemročný dištanc nadelili aj bývalému trénerovi Bystrce, zároveň šéfovi brnianskej pobočky tipovacej kancelárie Tipsport Michaelovi Benkovi.
Bystrc viedla v polčase 2:0, ale prehrala 2:4. Vítkovice sa v súťaži zachránili.
Vystrašené Slovensko
Takýchto prípadov sú aj na Slovensku desiatky. Náš zväz však zatiaľ bojuje aj proti tým do oči bijúcim „zvláštnym“ výsledkom iba proklamačne.
Aj veci, ktoré už majú vyšetrovať orgány činné v trestnom konaní, akoby zaspali. U nás nepoznáme prípad, že športový zväz vo vážnej kauze rozhodol z vlastnej iniciatívy. Viac ako podozrivý ligový zápas Artmedia – Trnava (1:2) vo vlaňajšom ročníku sa azda dal z moci úradnej minimálne opakovať.
O nedokázateľne predanom zápase hráčom a trénerom vo vážnej európskej súťaži sa u nás šušká dodnes, hoci sa odohral pred rokmi.
„Pod prísahou“ – nevykričím – nám ju vykreslil aj futbalista, ktorý bol pri tom. U nás stále vládne strach. Už podnet na súd sa kvalifikuje ako čin odvahy.
Podivuhodná záchrana
Vítkovice sa podvodom zachránili. Podľa majiteľa bystrckého klubu niektorým hráčom ponúkli hostia 80-tisíc korún.
„Ponuku z vítkovickej strany sme nedokázali, išlo vyložene o tipovacie machinácie. Hráči si stavili na vlastný zápas a takých vo futbale nechceme,“ cituje internetová stránka iDnes.cz šéfa českej disciplinárky Alexandra Károlyiho. „Rozhodli sme o trestoch za ovplyvňovanie, nie za ovplyvnenie. Je nemožné napríklad dokázať, že trebárs brankár zámerne zle vybehol.“
Chcú osloviť celý svet
Český futbalový zväz mieni osloviť svetovú federáciu (FIFA), aby tresty platili vo všetkých členských krajinách organizácie. V takom prípade by Houšť nesmel hrať za Prešov. Futbalista reprezentujúci momentálne slovenský klub, odchádzajúc z disciplinárky podľa iDnes.cz povedal: „Pravda sa ukáže až na súde. Sú to gašparkovia, ktorí chceli niečo rýchlo urobiť. Určite sa odvolám.“
Civilný súd sa začne 11. decembra. „Verdikty nemusia byť identické. Každý máme iné kritériá,“ povedal Károlyi.
V Poľsku konal súd
V Poľsku v týchto dňoch súd vyriešil najrozsiahlejšiu korupčnú aféru v krajine. Sedemnásť aktérov, zo 60 vyšetrovaných, odsúdili na tri až sedem rokov podmienečne. Všetci, medzi ktorými sú rozhodcovia a delegáti poľského zväzu, sa ku korupcii priznali. Súd im prikázal vrátiť úplatky.
„Dúfam, že zhovievavý rozsudok povzbudí aj iných rozhodcov a funkcionárov, aby priznali svoje chyby,“ povedal podľa agentúry AFP sudca Marek Poteralski.
Najznámejšie tresty
Taliansko 1980
Pre nepovolené tipovanie doživotne suspendovali reprezentačného brankára Albertosiho. Neskorší majster sveta 1982
Paolo Rossi dostal dištanc na tri roky, zmiernili mu ho na dva.
Francúzsko 1993
Šéfovi Olympique Marseille, víťazovi Ligy majstrov '93 Tapiemu, dokázali podplácanie v prepočte miliardou korún. Ide o ojedinelý prípad, lebo podnikateľa postihli aj trestnoprávne, odsedel si osem mesiacov.
Česko 2004
V najrozsiahlejšom českom škandále potrestali dvojročným dištancom a vysokými pokutami rozhodcov, delegátov a špičkových funkcionárov.
(pf)
Bola to nehoráznosť
Česko je futbalová veľmoc hrou i metódami. Zväzová disciplinárka hrá na etickú strunu. Využíva, že športové federácie majú možnosť konať voľnejšiei rýchlejšie ako striktné súdy. Aj o tom hovorí šéf českej discplinárky ALEXANDER KÁROLYI.
Potrestali ste troch hráčov, z ktorých jeden už pôsobí na Slovensku. Možno ho potrestať aj u nás?
„Ihneď nie. Súčasťou trestu je aj dokument, v ktorom náš zväz vyzýva svetovú futbalovú federáciu, aby tresty akceptovala vo všetkých členských krajinách. Verdikt posielame do Tatrana Prešov, 1. FC Brno, všetci traja vinníci sú kmeňoví hráči tohto klubu, i na váš zväz.“
Potrestaný futbalista Zdeněk Houšť ihneď vyhlásil, že sa spolieha na civilný súd a potom sa odvolá. Teoreticky, čo by ste urobili, ak by civilný súd vyriekol diametrálne odlišný verdikt od trestu disciplinárky?
„V podstate nič. Naše tresty sú čisto športové, nemajú nič spoločné s civilnoprávnym či dokonca trestným postihom. Hráči však dokazateľne konali amorálne, nečestne. Tipovať prehru na vlastný zápas je nehorázny podvod. V tomto prípade ide len a len o úmysel hráča. Nie sú v tom rozhodcovia, funkcionári.“
Môžu v Česku futbalisti tipovať?
„Máme isté predpisy, ktoré určujú mantinely. Zakázať im to nemôžeme. To je vec profesionálnych zmlúv s klubmi, tie môžu mať takú klauzulu. Ak však ich stávková činnosť ovplyvní výsledok, je to amorálny, korupčný čin, ktorý si zaslúži prísny trest. Po škandále u nás v roku 2004 sme konali. Od 1. júla 2005 sme zvýšili sadzbu zastavenia činnosti za ovplyvňovanie výsledkov od jedného až do pätnástich rokov.“
Má vaša disciplinárka páky, aby trebárs dala opakovať zápas, ktorý je očividne zmanipulovaný, ale nemáte dôkazy?
„Isté páky sú, ale takýto postup je veľmi riskantný. To by musel byť výsledok 100:0, alebo niečo extra krikľavé. Zlú hru, kiksy nepostihnete, nech sú akokoľvek nepochopiteľné. Hneď keby brankárovi vypadla lopta trikrát do vlastnej siete, čo s tým? Iné je, ak sa dokáže náznak ovplyvnenia či už hráčom, rozhodcom, či na základe dohody klubov.“
Peter Fukatsch
Houšť môže hrať
Zdeněk Houšť, dnes hráč Tatrana Prešov, dostal sedem rokov zákazu činnosti vo futbale. O tom, ako sa bude v prípade postupovať, sme sa zhovárali s predsedom disciplinárky Slovenského futbalového zväzu ŠTEFANOM KRIDLOM.
Česká futbalová disciplinárka cez predsedu Alexandra Károlyiho vyhlásila, že bude pri ďalšom odhaľovaní korupcie oslovovať aj okolité zväzy. Viete o tom?
„Viem, ale zatiaľ sme nedostali žiadny podnet. Začiatkom tohto roku však sedela celá naša disciplinárna komisia, prezident a generálny sekretár s rovnakým zastúpením českého zväzu. Dohodli sme sa, že sa budeme spoločne snažiť predchádzať korupcii v každom smere. Tento prípad sa už riešil. Takže očakávame podnet z Česka.“
Stal sa už podobný prípad s tipovaním v slovenskom futbale, alebo ste dostali podobný podnet?
„Neriešili sme nič podobné, a to som v slovenskom futbale od roku 1992. Sme v stálom kontakte s orgánmi činnými v trestnom konaní a ak by sa niečo podobné objavilo, hneď by sme to začali riešiť.“
Môže Houšť hrávať za Prešov?
„Môže.“
Ako to?
„Rozhodnutie disciplinárky, ale aj súdu v Česku, sa nevzťahujú na našu súťaž. My však začneme vlastné konanie v tomto prípade.“
Akým spôsobom?
„Len čo dostaneme oficiálne potvrdenie trestu Houšťa, začneme prešetrovať, či sa podobného nedopustil aj u nás a či jeho pôsobenie nie je pre slovenský futbal negatívne. Budem spolupracovať s českou disciplinárnou komisiou. Máme dobré vzťahy, napokon Alexander Károlyi je pôvodom zo Slovenska.“
Vedeli už, alebo vedia o Houšťovi funkcionári Tatrana Prešov?
„Pred pol rokom, keď sa začal vyšetrovať prípad Bystrc - Vítkovice, som upozornil prezidenta Prešova, že ak príde k nejakému verdiktu, budem v tom pokračovať. Upozornil som ich, že majú v kádri hráča, ktorý je stíhaný pre korupciu a zrejme bude vynesený aj nejaký trest a my musíme prípad doriešiť.“
Môže dostať Houšť trest aj na Slovensku?
„Musíme zistiť, či sa niečoho dopustil v našom futbale.“
Ján Mikula