Americká spravodajská služba zničila v roku 2005 dve videokazety, na ktorých vypočúvala a údajne aj mučila dvoch podozrivých teroristov. Informáciu priniesol denník New York Times.
Podľa šéfa agentúry Michaela Haydena tak CIA urobila v záujme ochrany svojich zamestnancov pred pomstou Al-Káidy. Vysvetľoval to v internom liste pre svojich zamestnancov. Dodal, že videá už nemali žiadnu spravodajskú hodnotu.
Simulované topenie
Na páskach vytvorených v roku 2002 boli vypočúvaní dvaja podozriví teroristi. S cieľom získania informácií mali pritom agenti CIA použiť aj metódu simulovaného topenia. Pri tejto technike sa podozrivému dá na tvár kus látky a na hlavu sa mu leje voda, ktorá sa dostáva do pľúc a spôsobuje dusenie.
Jedným z mučených väzňov na kazete bol Abú Zubajdá. Rodený Palestínčan zodpovedal v štruktúre Al-Káidy za nábor nových členov a technickú prípravu útokov. Americké jednotky ho zatkli v roku 2002. Bol prvou „veľkou rybou“ chytenou v americkej antiteroristickej sieti.
Minulý rok prezident George Bush oznámil, že informácie získané od Zubajdu pomohli Američanom zadržať hlavného architekta útokov z 11. septembra Chalída Šejka Mohameda.
Dobré mučenie?
Mnohí experti na ľudské práva odmietajú argumenty, ktorými CIA obhajuje zničenie materiálov. „Existuje milión dôkazov, podľa ktorých by sa dali identifikovať členovia CIA,“ povedal pre New York Times hlavný riaditeľ organizácie Human Right Watch Tom Malinowski. Kritici obviňujú spravodajskú službu, že kazety zničila, pretože by znova vzbudili pochybnosti nad technikami vypočúvania CIA.
Súčasná vojna proti terorizmu vyvolala diskusiu, či nemá mučenie v niektorých prípadoch opodstatnenie. Najmä ak by informácia získaná takýmto spôsobom pomohla zabrániť teroristickému útoku a smrti civilistov.
Ženevské konvencie či Konvencia proti mučenia OSN zakazujú mučenie za akýchkoľvek okolností.
Nie všetci ľudia sú však o tom stopercentne presvedčení. Podľa prieskumu BBC z októbra 2006, ktorý vykonali v 27 krajinách, každý tretí človek v prípade hraničných situácií mučenie pripúšťa.
Medzi krajinami sú jeho najväčší odporcovia v Európe. Naopak, mučenie najviac schvaľujú Izraelčania a Iračania.