Európski lídri sa počas víkendu pokúsia zlepšiť vzťahy s Afrikou. Z tradične silných pozícií starý kontinent vytláča Čína, ktorá má záujem o tamojšiu ropu a ďalšie nerastné bohatstvo. Peking prudko zvýšil investície a zaviazal sa poskytnúť Afrike osem miliárd dolárov pôžičiek. Ohrozuje tak vplyv Európy, ktorý siaha až do koloniálnej éry v 19. storočí.
Ticho o Zimbabwe a Dárfúre
Okrem obchodu sa medzi hlavné témy dvojdňovej schôdzky v portugalskom Lisabone radia aj globálne otepľovanie, rozvojová pomoc a migrácia. Len v stredu našli na španielskom ostrove Tenerife troch mŕtvych Afričanov, ktorí sa plavili z Mauritánie.
Do najdôležitejšej agendy rokovaní však nepatrí genocída v sudánskom Dárfúre či situácia v Zimbabwe.
Práve účasť zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho vyvoláva vážne obavy, že zatieni dôležitejšie témy stretnutia. Kontroverzná hlava štátu čelí kritike z porušovania ľudských práv, potláčania opozície a zruinovania hospodárstva krajiny.
Z týchto dôvodov odmietol pricestovať do Lisabonu britský premiér Gordon Brown, ku ktorému sa pripojil aj jeho český kolega Mirek Topolánek.
Ostatní lídri však schôdzku bojkotovať odmietli. Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že chápe postoj Londýna. Svojou účasťou však chce „vyjadriť rešpekt africkému kontinentu“ a sľúbila, že tému Zimbabwe nezametie pod stôl.
Kontroverznou figúrou summitu je aj sudánsky prezident Umar al-Bašír, ktorý podľa Západu zlyhal pri zastavení genocídy v Dárfúre. Za tri roky tam prišlo o život odhadom až 200tisíc ľudí.
Zbabelá Európa?
Skupina svetových intelektuálov, medzi ktorými je český exprezident Václav Havel a nositeľ Nobelovej ceny Günter Grass, obvinila európskych lídrov zo zbabelosti. Kritizovali ich za fakt, že Zimbabwe ani kríza v Dárfúre nefigurujú medzi hlavnými bodmi summitu.
Slovenský premiér Robert Fico na summit necestoval, dal prednosť snemu strany Smer. Zastúpi ho šéf diplomacie Ján Kubiš, ktorý chce pred Mugabem hovoriť o problémoch v jeho krajine.
Hlavné témy schôdzky
Obchod – Európa chce dohodu o ďalšej liberalizácii obchodovania s Afrikou.
Prisťahovalci – diskusia o tom, ako zastaviť nelegálnu migráciu Afričanov po mori. Európa chce ponúknuť prácu vzdelaným.
Ľudské práva – Nemecko chce hovoriť o ich porušovaní v Zimbabwe. Medzi hlavnou agendou však tento bod nie je.
Klimatické zmeny – globálne otepľovanie spôsobuje problémy subsaharskej Afrike, kde sú častejšie suchá a výkyvy počasia.