
BRATISLAVA. Slovenská diplomacia neuzná nezávislosť Kosova, ktoré sa začiatkom roku 2008 chystá definitívne osamostatniť od Srbska. Denníku SME to v rozhovore povedal minister zahraničných vecí Ján Kubiš a včera to v parlamente potvrdil aj premiér Robert Fico.
Prvenstvo
Naša diplomacia zverejnila postoj k nezávislému Kosovu ako prvá v Európskej únii. Američania a väčšina krajín únie nezávislosť Kosova akceptujú. Bratislava v predchádzajúcich mesiacoch podporovala plán vyjednávača OSN Marttiho Ahtisaariho a ten samostatnosť Kosova predpokladal. Náš postoj preto môže byť nepríjemným prekvapením.
„Slovensko medzi západnými spojencami stratí dôveryhodnosť. Čo získa tým, že sa postaví na stranu Srbska a Ruska? Považuje ich Bratislava za strategických partnerov?“ povedal SME vysokopostavený európsky diplomat, ktorý si neželal byť menovaný.
Strata dôvery sa môže prejaviť v otázke rušenia amerických víz či prijímaní do eurozóny. Tam okrem ekonomických kritérií zohrávajú rolu aj sympatie a politická podpora.
„Ak je schopnosť hovoriť jasne a zreteľne svoje názory slabosťou, tak to by bolo zlé. Schopnosť hovoriť suverénne naše postoje je našou silou,“ reagoval Fico na otázku, či toto rozhodnutie nepoškodí povesť Slovenska.
VIDEO - Fico: Ak Kosovo vyhlási nezávislosť jednostranne, neuznáme ho
Slovensko ako Rusko
V otázke Kosova vládne na Slovensku medzi koaličnými a opozičnými stranami názorová zhoda, čo sa ukázalo už začiatkom roka, keď v Národnej rade navrhli hneď niekoľko deklarácií o Kosove.
Pri rozhodnutí neuznať samostatné Kosovo mohla zohrať rolu aj účasť SNS vo vláde. Tá nezávislosť Kosova považuje za nebezpečný precedens, ktorý by mohol povzbudiť maďarskú menšinu na Slovensku, a je tradične prosrbská.
Líder SDKÚ a bývalý premiér Mikuláš Dzurinda o Kosove povedal, že „keď máme pravdu, môžeme byť aj jediní“. Spojené štáty podľa neho Srbov odtláčajú akceptovaním nezávislého Kosova do náručia Rusov. Poukázal však aj na to, že Kubiš na Kosovo počas roka menil názor a jeho politiku označil za nepoctivo premenlivú.
VIDEO - Dzurinda: Konečne si aj premiér osvojil názor SDKÚ ku Kosovu
Osamotená zostáva len SMK. Predseda strany Pál Csáky včera povedal, že týmto predčasným a amatérskym vyhlásením sa dostaneme pod vplyv názorovej sféry Ruska, čo považuje za chybný krok. „Panslavizmus a rusofilná orientácia sú možno zaujímavé názory, ale sú vždy podriadené ruským imperiálnym záujmom.“
VIDEO - Csáky: Amatérskym vyjadrením ku Kosovu sa dostaneme pod vplyv Ruska
Hannesa Swobodu, podpredsedu európskej frakcie socialistov, ktorá Smeru pozastavila členstvo za koalíciu s SNS, postoj Slovenska neprekvapil. „Očakávam však, že Slovensko nebude blokovať spoločnú politiku únie k balkánskej provincii.“ Z 27 krajín únie okrem Slovenska proti nezávislosti Kosova vystupuje aj Cyprus a Grécko, menej otvorene ďalších päť krajín.
KAMERA: Veronika Šutková
Kubiš: Nie sme advokáti Srbska

Predstavme si, že Priština napríklad 1. februára vyhlási nezávislosť. Ako zareaguje Slovensko?
„Takýto jednostranný akt neuzná. Otvorene som to tlmočil v Belehrade, kde takýto postoj vítajú , ale aj v Kosove.“
Neuznáme Kosovo ani v prípade, že väčšina krajín v Európskej únii tak urobí?
„Ani v tom prípade. To si každý štát musí zvážiť sám aj vzhľadom na ochranu svojich štátnych záujmov.“
VIDEO - Slovensko neuzná nezávislé Kosovo
To je aj stanovisko vlády?
„Je to v kompetencii ministerstva zahraničných vecí. Podobný, ak nie totožný postoj má aj premiér. Vláda takéto stanovisko podporí.“
Začiatkom roka ste hovorili, že proces vyhlásenia nezávislosti Kosova je nezvratný. Nevidíte rozpor?
„A vy vidíte niečo iné?“
Prečo ide Slovensko proti procesu, ktorý je nezvratný?
„Pretože má svoje záujmy. Jednostranné kroky majú vysoký destabilizačný potenciál. Nechcem maľovať čerta na stenu. Som veľmi rád, že Srbsko zdôraznilo, že v prípade takého kroku použije všetky politické, diplomatické a ekonomické prostriedky, ale nepoužije vojenskú silu.“
Kedy sa zmenilo stanovisko našej diplomacie? Ešte v lete sme podporovali Ahtisaariho plán v Bezpečnostnej rade OSN a ten predpokladal vznik nezávislého Kosova.
„Naše stanovisko sa nezmenilo. Myslím, že nenájdete postoj slovenskej diplomacie, kde je napísané, že podporujeme Ahtisaariho plán.“
Vyjadrenia nášho veľvyslanca pri OSN Petra Buriana boli jednoznačne v prospech Ahtisaariho plánu.
„Dal som inštrukciu, že musíme otvorene hovoriť o rizikách. Vtedy bola šanca na politické riešenie prostredníctvom Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by znamenala naplnenie Ahtisaariho plánu, a preto som to odsúhlasil. To by bol príspevok k stabilite regiónu a znamenalo by to politickú dohodu. Ale k tomu nedošlo. Je veľký rozdiel medzi riešením posväteným Bezpečnostnou radou a jednostrannou akciou.“
Okrem toho, že neuznáme Kosovo, chceme sa pridať k Srbom a zaviesť aj sankcie proti Kosovu?
„To je záležitosť Srbska. Naším záujmom nie je obhajovanie záujmov Srbska či Kosova. Chceme pôsobiť v KFOR, posilniť našu misiu a vyzývame ostatné krajiny únie, aby ju rozšírili. Chceme pracovať v rámci EÚ a nasadiť jej misiu do Kosova. Jedno z najväčších rizík je, ako tam dokážu ľudia spolunažívať. Dosiahnutie nezávislosti je možno len nejaký sen a my sa nestotožňujeme so spôsobom, ako k tomu cieľu idú.“
Viete si predstaviť, že by dva milióny Kosovčanov žili pod srbskou vlajkou?
„Neviem. A vy si viete predstaviť, že sa takýto model, začne aplikovať aj na iné komunity, ktoré nechcú žiť spolu?“
Slovenská diplomacia sa nestotožňuje s americkou, britskou či nemeckou diplomaciou?
„Máme výhrady a partnerom to hovoríme otvorene od začiatku.“
Takže sa po vyhlásení nezávislého Kosova postavíme plne na srbskú stranu?
„Chceme zdôrazniť pozície, o ktorých sme doteraz hovorili. Nie je to o tom, že by sme sa postavili na jednu alebo druhú stranu.“
Bude to vyzerať, že sme advokáti Srbska.
„Môže to vyzerať akokoľvek. V niektorých veciach máme bližšie k väčšinovému stanovisku únie a Spojených štátov, a v niektorých ladíme s pozíciou Ruska či Srbska. Na hru takéhoto typu nejdem. Z nášho pohľadu táto pozícia najviac odráža naše štátne záujmy.“
VIDEO - Slovensko háji najmä vlastné záujmy
Nepoškodíme si renomé?
„Nedomnievam sa. Sme jedna z krajín, ktoré precízne a jasne formulujú svoje stanoviská. Neuznáme jednostranný štátny akt. Na druhej strane budeme podporovať to, čo urobí Európska únia a NATO.“
Mirek Tóda, KAMERA: Lukáš Kodoň
Stanoviská strán
Smer
„Nepodporíme nezávislosť Kosova vtedy, ak sa jednostranne samo vyhlási za nezávislé, bez toho, aby malo k dispozícii rozhodnutie OSN alebo inej relevantnej organizácie medzinárodného charakteru.“ Robert Fico
SNS
„Ak Bezpečnostná rada nesúhlasí s jednostranným vyhlásením nezávislosti, je to naša psia povinnosť podporiť.“ Ján Slota
HZDS
„Bez toho, aby v OSN prijali rezolúciu a potvrdili samostatnosť Kosova, by bolo nelogické, aby sme ju podporili.“ Milan Urbáni
SDKÚ
„Prípadná nezávislosť Kosova len so súhlasom Belehradu. Konečne to hovorí zreteľne aj premiér, aj minister zahraničných vecí.“ Mikuláš Dzurinda
VIDEO - Dzurinda: Postoj ku Kosovu nepoškodí Slovensko
KDH
„Treba odmietnuť vyhlásenia o samostatnosti, ak nie sú v súlade s medzinárodným právom. Kosovo by malo mať štatút autonómnej krajiny len po dohode so Srbskom.“ Pavol Hrušovský
SMK
„Som si istý, že prevažná väčšina členských štátov bude na strane USA a uzná skôr či neskôr nezávislosť Kosova. Pál Csáky
Autor: Mirek Tóda Veronika Šutková