BRATISLAVA. Od budúceho marca každý človek môže chodiť k lekárovi, ku ktorému má najbližšie. Všeobecný lekár, gynekológ alebo zubár, v „rajóne“ ktorého býva, ho už nemôže odmietnuť ani vtedy, ak by tým prekročil svoje únosné pracovné zaťaženie.
Parlament včera obnovil takzvanú rajonizáciu v podobe zdravotných obvodov, keď schválil návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti.
„Obnovenie zdravotných obvodov predstavuje zábezpeku pre každého občana, že má trvalú istotu zabezpečenia zdravotnej starostlivosti,“ povedal minister Ivan Valentovič zo Smeru, ktorý novelu navrhol.
Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný z SDKÚ sa však pýta, prečo to je potrebné, keď si každý môže vybrať lekára podľa vlastnej vôle.
Aj Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov, hovorí, že každý, kto niekde má trvalé alebo prechodné bydlisko, bude mať istotu zdravotnej starostlivosti. Vzhľadom na to, že „slobodná voľba lekára zostáva“, si však myslí, že pacientovi rajonizácia „neprinesie v podstate nič nové“.
Bez odporúčania to nepôjde
Popri rajonizácii sa uzákonilo, že k odbornému lekárovi človek môže ísť len na základe odporúčania všeobecného lekára, ibaže by šlo o naliehavý prípad. Dnes platí, že k špecialistovi možno ísť aj priamo, teda bez písomného odporúčania od všeobecného lekára.
Rozdiel spočíva v tom, že v neakútnom prípade človeka, ktorý nemá takzvaný výmenný lístok, špecialista nemusí vyšetriť.
Ministerstvo zmenu navrhlo preto, aby „nedochádzalo k zneužívaniu poskytovania zdravotnej starostlivosti u špecialistov“.
Novotný si však myslí, že to bude znamenať šikanovanie pacientov. Tvrdí, že podľa prijatej novely pacienti budú potrebovať odporúčanie praktického lekára aj na preventívne vyšetrenie, na ktoré majú zákonný nárok. „Keďže všeobecní lekári sú zavalení prácou, prenechajú vypisovanie lístočkov sestrám. Výsledok bude jediný: človek, ktorý potrebuje ísť ku gastroenterológovi, si najprv posedí medzi pacientmi s chrípkou,“ povedal.
„V praxi to bude znamenať okrem zbytočnej byrokracie ešte viac preplnené čakárne všeobecných lekárov a zbytočné šikanovanie pacienta,“ myslí si aj gastroenterológ Jozef Klucho z Nových Zámkov, ktorý bloguje na sme.sk.
Šikanovanie pacientov?
Valentovič je presvedčený, že k žiadnemu šikanovaniu nepríde. „Chceme zaviesť do systému poriadok a myslím si, že sa nám to podarí.“
Novotný sa však pýta, na čo to je dobré, keď napríklad výsledok od „kožného“ pacient nemusí doniesť praktickému lekárovi. „Keď najbližšie tri roky nepríde? (...) Po troch rokoch už ani všeobecný lekár nevie, že ho poslal na kožné.“
Pásztor pripomína, že v prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu výmenný lístok nebude potrebný. Odporúčanie nebude potrebovať ani pacient, ktorého zaradili do „dispenzarizácie“, keď sa predpokladá, že jeho zdravotný stav sa bude zhoršovať.