Mitt Romney je na prvý pohľad pre republikánskych voličov ideálny kandidát. Na rozdiel od jeho súperov žije v usporiadanom manželstve, vychoval päť detí, nepije, nenadáva a navyše má tie správne republikánske názory. Je proti potratom, manželstvám homosexuálov, výskumu kmeňových buniek či vyšším daniam.
Jediná nevýhoda
Bývalý guvernér štátu Massachusetts má iba jednu, ale podstatnú nevýhodu. Svoju vieru. Je mormón.
Včera sa v knižnici bývalého prezidenta Georgea Busha staršieho počas prejavu snažil presvedčiť Američanov, že jeho vierovyznanie nie je v rozpore s prezidentským úradom. Romney tiež sľúbil, že ako prezident nebude slúžiť „žiadnemu náboženstvu, žiadnej skupine a žiadnej veci“.
Presvedčiť Američanov však nebude jednoduché. Mnoho z evanjelicky založených voličov totiž vidí v mormónoch kacírov, ktorí sa odklonili od viery. V súčasnosti je v Spojených štátoch šesť miliónov mormónov.
Podľa britského týždenníka Economist by až 25 percent Američanov skôr nevolilo mormónskeho prezidenta. Lepšie sa v prieskumoch umiestnili ženy a černosi, horší by bol už len prezident moslim a ateista.
Vie, ako na zdravotníctvo
Americké médiá pripomínajú, že v podobnej nevýhode bol aj prezident John Kennedy. Ten zastupoval katolícku menšinu a vyzýval na náboženskú toleranciu.
Podobne sa k vierovyznaniu postavil aj Romney, keď včera povedal, že „žiadny prezident nesmie byť hovorcom svojej viery“.
Otázne je, či mu to medzi republikánskymi voličmi pomôže. Ako pre New York Times povedal expert na mormónov Richard Ostling, jeho šance by sa zvýšili, ak by sa prezentoval ako „veriaca osoba“.
Mitt Romney má okrem „správnych“ morálnych hodnôt za sebou aj celkom slušné politické úspechy. Ako guvernérovi Massachusetts sa mu podarilo radikálne znížiť deficit, navyše presadil aj úspešnú zdravotnícku reformu.
Systém zdravotného poistenia je jednou z hlavných tém prezidentskej kampane. V Spojených štátoch mnohým obyvateľom poistenie chýba.
Hlavná demokratická kandidátka Hillary Clintonová chce zaviesť poistenie pre všetkých Američanov. Romney presadzuje reformy v rámci jednotlivých štátov.
Uvidí sa v Iowe
Dôležité v jeho prezidentských ambíciách budú hneď prvé dve primárky, ktoré čakajú republikánov na začiatku nového roku. Prípadné víťazstvá v Iowe a New Hampshire by mu mohli rapídne zvýšiť šance na Biely dom.
Vo svojej kampani sa takticky sústredil práve na tieto dva štáty. Kým v New Hampshire s prehľadom vedie, v Iowe ho už dobehol „čierny kôň“ republikánov Mike Huckabee.
Ten si v poslednom čase výrazne polepšil. Britský Economist je však pre jeho slabý finančný rozpočet v otázke jeho celkového úspechu skeptický.
Kto sú mormóni
Cirkev založil v roku 1843 Joseph Smith.
Veriaci sú predovšetkým na severozápade USA, za hlavné mesto sa považuje Salt Lake City.
Mormóni neveria v trojjediného Boha. Otec, Syn a Duch Svätý sú pre nich tri samostatné osoby.
Do roku 1890 platila medzi mormónmi polygamia. Mnohé sekty ju vyznávajú doteraz.
![]() |