Izraelský minister vnútornej bezpečnosti Avi Dichter (na snímke Reuters) mal v Londýne hovoriť na konferencii o mierových perspektívach. Svoju návštevu Británie však zrušil.
Mohlo sa mu totiž stať, že na letisku by ho čakal namiesto uvítacieho výboru policajt so zatykačom v ruke. Dichter bol pred piatimi rokmi šéfom izraelskej tajnej služby Šin Bet a pri jednej z protiteroristických akcií, ktorú riadil, zahynulo niekoľko civilistov vrátane detí.
Britské zákony umožňujú súkromným osobám podať oznámenie o údajných vojnových zločinoch. Polícia sa ním musí zaoberať a môžu sa dostať až pred súd. Izraelčania sa obávali, že niektoré ľudskoprávne organizácie by mohli žiadať Dichterovo zatknutie.
Zbabraný atentát
Ten má aj v Izraeli problémy pre akciu spred viac ako piatich rokov. Vtedy pri atentáte na popredného teroristu Hamasu Salaha Šihádiho zomrela aj jeho manželka, tri deti a niekoľko susedov. Akciu, ktorá sa odohrala v husto obývanej časti pásma Gazy, odsúdil celý svet. Vtedajší premiér Ariel Šaron ju označil za veľký úspech. Neskôr priznal, že keby vedel, koľko si vyžiada obetí, odložil by ju.
Celý prípad v tomto roku začala vyšetrovať izraelská prokuratúra. Dichtera za používanie taktiky cielených atentátov žaluje aj americká organizácia Centrum pre ústavné práva.
Izraelské ministerstvo zahraničia navrhuje, aby štát v Británii najal právnickú kanceláriu, ktorá by zastupovala činiteľov, ktorí by sa dostali do podobnej situácie ako Dichter.
Bojazlivý Šaron
Zatiaľ sa napríklad dôstojníci armády nemôžu zúčastňovať na študijných pobytoch na britských vojenských akadémiách.
V minulosti za údajné vojnové zločiny v libanonskej Sabre a Satile hrozil zatykač aj Arielovi Šaronovi. Súd však žalobu príbuzných obetí masakry zamietol. Šaron sa napriek tomu vyhýbal Bruselu.
Minister zrušil svoju cestu do Británie pre obavy zo zatknutia. To je neakceptovateľné.
Barak Sari, hovorca izraelského ministerstva bezpečnosti