BRATISLAVA. Samospráva je skorumpovaná, ani po decentralizácii sa to nezlepšilo. Rozhoduje podľa záujmov miestnych podnikateľov a politických strán, miesta obsadzuje známymi, pozemky, byty a budovy predáva bez súťaže, občanov neinformuje. Ukázala to hĺbková štúdia Transparency International Slovensko a prieskum z novembra 2007 v porovnaní s prieskumom z roku 2003.
Prieskum ukázal jediný posun k lepšiemu, keď sa dôvera v samosprávu rozšírila z obcí do 2-tisíc obyvateľov na obce do 5-tisíc.
Vo veľkých mestách ako Bratislava, Košice a krajské mestá je o korupcii presvedčených viac ako 70 percent ich obyvateľov.
To, že je korupcia v samospráve veľmi rozšírená, si myslí 36 percent oslovených, že zohráva hlavnú úlohu pri získaní práce, verí 51 percent. S korupciou pri získavaní povolení alebo v stavebnom konaní sa stretlo 51 percent podnikateľov.
Občania v prieskume žiadali viac informácií a lepšie riešenie konfliktu záujmov. Informácie o činnosti, zámeroch a hospodárení samosprávy považujú za najdôležitejší predpoklad, aby sa korupcia znížila.
Príkladom netransparentného konania samosprávy je nedávne schvaľovanie rozpočtu Banskej Bystrice. Poslanci dostali podklady večer pred schvaľovaním, pričom v nich boli predaje majetku mesta za vyše 200 miliónov korún.
Prezidentka Transparency Emília Sičáková-Beblavá hovorí, že sa budú snažiť presadiť opatrenia proti korupcii do novely zákona o obecnom zriadení.