Aj malá zmena môže poškodiť dom

Po kúpe staršieho bytu prichádza rekonštrukcia. Spolu s eufóriou z nového domova má nový vlastník obvykle veľmi konkrétne predstavy o zmenách, ktorými byt prispôsobí svojmu vkusu. Tieto zmeny sú často radikálnym zásahom do existujúcich častí bytu. Búrajú

sa steny, odstraňujú priečky. Stavebné úpravy však môžu ovplyvniť celý bytový dom.

Bývam v panelovom dome, ktorý je v užívaní už od roku 1970, napísal nám čitateľ z Ilavy. Považuje za nezodpovedné, ak si vlastníci búraním stien a priečok menia aj panelový priestor bytu. "Netrápi ich, že stavba domu stráca oceľovú výstuž, ktorú môžeme vidieť aj voľne vyhodenú pred panelákom. Zásahy do konštrukcie stavby väčšieho rozsahu by sa podľa neho mali konzultovať so statikom. "Alebo majiteľ panelového bytu si môže robiť stavebné úpravy len podľa svojich predstáv?", pýta sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Má pravdu. Stavebné úpravy, ktoré sa chystáme robiť v byte, je vhodné minimálne prediskutovať s odborníkom, statikom. Myslieť treba aj na to, že v niektorých prípadoch treba práce ohlásiť stavebnému úradu a v niektorých mať aj stavebné povolenie. Aj pri malých stavebných úpravách si musíme uvedomiť, že laik často nepozná súvislosti a stavebné konštrukcie a nemusí si byť vedomý, čo môže zdanlivo nevinná zmena spôsobiť. Stavebnými úpravami - a nielen v bytoch - sa zaoberá stavebný zákon. Ten okrem iného určuje, v ktorých prípadoch je potrebné stavebné úpravy v byte ohlásiť stavebnému úradu a v ktorých prípadoch žiadať o stavebné povolenie.

Namiesto sprchy veľká vaňa

Milan Čaprnda, autorizovaný inžinier a audítor zaoberajúci sa statikou a poruchami stavieb, upozorňuje, že aj zmena pôvodne podlahy z linolea za dlažbu alebo výmena sprchového kúta za robustnú a ťažkú rohovú vaňu môže mať nezanedbateľný vplyv. "Zvyšuje sa totiž pôvodné zaťaženie podlahy, ktorá je zároveň stropným panelom bytu pod vami," vysvetľuje. V prípade, že vlastník takúto zmenu urobí bez toho, aby ju posúdil odborník - statik a v spodnom byte príde v dôsledku zvýšeného zaťaženia napríklad k poškodeniu stropného panela, vlastník spodného bytu oprávnene môže žiadať náhradu škody.

SkryťVypnúť reklamu

"Ľudia si musia uvedomiť, že aj keď si kúpili byt, kúpili si priestor bytu a nie steny, stropy, priečky a obvodový plásť. Zmeny v byte možno robiť tak, aby neodbornými zásahmi nepoškodzovali majetok vlastníkov ostatných bytov v bytovom dome," zdôraznil Čaprnda.

Preč s priečkami

Veľmi častou úpravou v byte je búranie priečok. V týchto prípadoch postupujú majitelia bytov často svojvoľne mysliac si, že keďže nejde o nosnú stenu, akékoľvek zásahy sú povolené.

Priečka však môže byť napríklad ukotvená medzi podlahu a zároveň strop upravovaného bytu. Jej zbúraním dôjde k poklesu zaťaženia podlahy a jej miernemu naddvihnutiu. "V tomto prípade to môže byť zásah do celej nosnej konštrukcie domu, nakoľko takto kotvené priečkové dielce spolu s medziľahlými stropnými dielcami pôsobia ako nosný prvok budovy po jej celej výške," upozorňuje Čaprnda. Úpravy priečok treba ohlásiť príslušnému stavebnému úradu, ktorý zváži, či prikáže vlastníkovi bytu žiadať o stavebné povolenie. Zásahy do priečok môžu priniesť aj ďalšie problémy, preto ich treba v každom prípade dať preveriť statikovi.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho slová potvrdzuje aj vedúci oddelenia územného konania a stavebného poriadku Miestneho úradu Bratislava Nové Mesto František Mészáros. "Odstránením alebo premiestnením priečky môže vzniknúť iný spôsob preťaženia stropnej konštrukcie, ktorý môže spôsobiť napríklad opadanie omietky stropu na nižšom podlaží. Odstránenie priečky môže spôsobiť zmenu funkčného využitia bytu, preto stavebné úpravy musia byť ohlásené a stavebný úrad posúdi a oznámi, či nemá námietky voči stavebným úpravám alebo je potrebné stavebné povolenie," vysvetľuje. Na druhej strane opravy alebo výmeny vnútorných priečok, podobne ako opravy omietok, obklady stien, podláh a dlažby nie je nutné ohlasovať. Ohlásiť netreba ani výmenu sanitárnych zariadení, kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň, a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou súčasťou rekonštrukcie býva výmena a často zmena trasy elektrických rozvodov. Ale ani takáto zmena, hoci ju nikto neohlasuje, nemusí byť neškodná. "V prípade, že sa do nosnej steny, ktorá má hrúbku dvanásť centimetrov, urobia z každej strany drážky na nové vedenie hlboké tri centimetre, zníži sa hrúbka steny na tomto mieste na polovicu, čo už môže ovplyvniť aj jej nosnosť," upozorňuje statik.

Z dvoch jeden,

izba väčšia o lodžiu

Zásadnou zmenou v stavbe je spojenie dvoch bytov. Dnes už to nie je až také neobvyklé - vlastník bytu prikúpi susedný byt, dva byty prepojí a zväčší si tak priestor na bývanie. V tomto prípade však väčšinou búraním časti spoločnej steny bytov zasahuje do nosnej konštrukcie domu. Záleží potom od jeho predstáv a posúdenia odborníka, či odstraňuje celý dielec, alebo do stenového dielca urobí nové dvere a tým aj prechod do druhého bytu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším významným zásahom je zväčšenie plochy izby zamurovaním lodžie a posunutím vonkajších okien až na úroveň zábradlia lodžie. Mnohí vlastníci si tak zväčšia izbu o plochu lodžie, pričom sa často púšťajú aj do búrania múrov, ktoré ju oddeľovali od izby.

Na stavebné úpravy takéhoto rozsahu už musíte mať stavebné povolenie, pretože zasahujete do nosnej konštrukcie objektu, meníte funkciu časti byty, tepelnoizolačné vlastnosti obvodového múru.

Zväčša zasahujete aj do vodorovných konštrukcií objektu nehovoriac o zmene fasády objektu, ktorá môže byť viac alebo menej podstatná či už podľa názoru projektanta stavby či stavebného úradu. Či k takejto úprave potrebujete aj súhlas spoluvlastníkov bytového domu, stavebný úrad posúdi podľa projektovej dokumentácie.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa sťažujú susedia

Stavebné úrady často dostávajú podnety od ostatných vlastníkov bytov v dome, kde niekto robí stavebné úpravy. "Pri stavebných úpravách nevyžadujúcich ohlásenie ani stavebné povolenie stavebníci zväčša zabúdajú na prevenciu - ohľaduplnosť voči susedom, ktorým by mali stavebné úpravy vo svojich bytoch oznámiť vhodným spôsobom - najmä druh a dĺžku stavebných úprav," upozorňuje Mészáros.

Stavebné úrady pripomínajú správcom bytových domov ich právo vstupu do bytu, kde sa robia stavebné úpravy, so žiadosťou, aby kvalifikovane posúdili druh úprav. Z kapacitných dôvodov ich pracovníci totiž nedokážu promptne reagovať na všetky podnety od občanov.

Košický magistrát upozorňuje, že ak stavebný úrad zistí stavebné úpravy, ktoré sa uskutočňujú bez povolenia alebo ohlásenia, vyzve vlastníka bytu, aby zastavil práce a predložil doklady o tom, že stavebné úpravy nie sú v rozpore s verejným záujmom. Potom rozhoduje, či ich dodatočne povolí a začne priestupkové konanie. Poradenské služby projektantom, stavebným úradom, správcom objektov, ako aj občanom v problematike statiky bytových stavieb, stavebných zmien i úprav poskytuje napríklad aj Slovenská komora stavebných inžinierov.

SkryťVypnúť reklamu

Gabriela Fialová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 223
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 673
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 655
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 384
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 209
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 894
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 700
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu