BRATISLAVA – Slovenský plynárenský priemysel (SPP) prestane zvýhodňovať chemické podniky pri odbere plynu. Argumentuje pritom rozhodnutím Ministerstva financií SR, ktoré zrušilo časť svojho výnosu o kategorizácii odberateľov.
„Musíme zrušiť kategóriu odberateľov pre chemické odvetvie a chemické podniky zrovnoprávniť s ostatnými veľkoodberateľmi,“ povedala SME hovorkyňa SPP Helena Poláková. Pre chemikov to podľa nej znamená približne 11-percentný posun cien smerom hore. Namiesto 4,23 koruny za kubík plynu budú platiť 4,70, resp. 4,69 koruny.
Koniec špeciálnej kategórie pocítia najmä najväčší veľkoodberatelia plynu z chemického odvetvia – Duslo Šaľa a Chemko Strážske. Od mája, keď SPP začne uplatňovať nové cenové pravidlá, až do konca roka to len Duslo vyjde približne na 100 miliónov korún. Manažment Dusla bol už v minulosti hlavným reprezentantom odporcov liberalizácie cien plynu. Riaditeľ Dusla Jozef Kollár, ktorý je súčasne šéfom zväzu chemického a farmaceutického priemyslu, na začiatku roka vyjadril názor, podľa ktorého vyššie ceny plynu obmedzia schopnosť Dusla vyvážať na zahraničné trhy a mohli by znamenať aj prepúšťanie. Uviedol tiež, že „všade na svete chránia toto citlivé odvetvie“ a chemický priemysel má preto aj v iných krajinách samostatnú odbernú kategóriu. Duslo pritom podľa predbežných údajov hospodárilo vlani so ziskom 800 miliónov korún a Kollár označil rok 2000 z pohľadu Dusla za rekordný.
SPP zatiaľ nekonkretizoval dopad cenových zmien na svoje tržby. „Koniec zvýhodňovania chemických podnikov priaznivo ovplyvní náš príjem,“ tvrdí Poláková.
Podľa nej by SPP porušil predpisy ministerstva financií aj zákon o hospodárskej súťaži, ak by k cenovým zmenám nepristúpil. Podľa TASR, ktorá sa odvolala na dostupné informácie, bol práve protimonopolný zákon hlavným motívom rozhodnutia ministerstva financií, pretože samostatná kategória pre chémiu je diskriminačná k ostatným odvetviam. (jj, tasr)