
Výsledkom genocídy v roku 1994 boli v Rwande státisíce mŕtvych a státisíce utečencov. FOTO - REUTERS
rwandský minister. Všetci štyria obvinení svoju účasť na genocíde Tutsiov a umiernených Hutuov popierajú.
Prokuratúra tvrdí, že má dôkazy o účasti obvinených na vraždení tisícov príslušníkov kmeňa Tutsiov, ktorí sa v apríli 1994 ukrývali v rímskokatolíckom kláštore a v zdravotnom stredisku neďaleko mesta Butare, kde sa vraždenie začalo.
Mníšky Consolata Mukangangová a Julienne Mukabuterová, známa pod menom sestra Julienne Kisitová, sú obviňované z toho, že dodali kanistre s naftou vrahom, ktorí sa snažili zapáliť garáž so 700 ľuďmi. Univerzitného profesora Vincenta Ntezimanu obvinili z vraždenia a zo zostavenia listiny ľudí určených na likvidáciu. Na zozname boli aj jeho kolegovia. Alphonse Higaniro údajne žiadal robotníkov vo svojej továrni, aby povraždili Tutsiov a umiernených Hutuov.
Pojednávanie sa uskutočňuje podľa belgického zákona z roku 1993, ktorý umožňuje belgickým súdom stíhať prípady porušovania ľudských práv bez ohľadu na to, kde boli spáchané, aká bola štátna príslušnosť obete a obvinenej osoby. Belgické jednotky boli časťou kontingentu OSN v Rwande, bývalej belgickej kolónii. Pri násilnostiach, ktoré nasledovali v roku 1994 po zostrelení lietadla s prezidentom Juvenalom Habyarimanom, prišlo o život aj 11 belgických výsadkárov. Kontingent bol potom stiahnutý z Rwandy a následnému krviprelievaniu sa nikto nesnažil zabrániť.
Na základe zákona z roku 1993 sa začalo aj trestné stíhanie proti bývalému čílskemu diktátorovi Augustovi Pinochetovi, iránskemu exprezidentovi Alímu Akbarovi Rafsandžánímu a Drísovi Basrímu, bývalému marockémi ministrovi vnútra. Genocídou v Rwande sa zaoberá aj medzinárodný tribunál v Tanzánii, ktorý už odsúdil osem z 44 zatknutých osôb. V Rwande bolo z 100 000 uväznených osôb odsúdených 2500, v 400 prípadoch na smrť.
(tasr, čtk)