Poslanci v Mexico City už tretíkrát v pomerne krátkom čase nahnevali katolícku cirkev. Beznádejne chorým umožnili vybrať si namiesto života na lôžku dôstojnú smrť.
V utorok večer jednohlasne schválili zákon, ktorý povoľuje nevyliečiteľne chorým pacientom odmietnuť liečbu. Zákon ešte musí podpísať starosta mesta Marcelo Ebrad, neočakáva sa však, že by tak neurobil.
Nový zákon zároveň umožní rodinným príslušníkom, aby v prítomnosti dvoch svedkov rozhodli o ukončení liečby v prípade, že sa pacient už nemôže sám písomne vyjadriť, ďalšiu liečbu však odmieta.
Liberálny ostrov
Mexiko je po Brazílii druhá najväčšia katolícka krajina sveta a zákony cirkvi sú pre väčšinu Mexičanov sväté a nemenné. Hlavné mesto je však liberálnejšie ako zvyšok krajiny.
V dvadsaťmiliónovej metropole sú povolené interrupcie aj civilné zväzky homosexuálov. Oba zákony schválili za posledný rok poslanci regionálneho parlamentu. Ten má už desať rokov prevahu ľavicových poslancov, ktorí sú v podobných otázkach otvorenejší ako vládni konzervatívci prezidenta Felipe Calderóna. „Žiadna cirkev ani náboženstvo nebude v tomto meste zavádzať svoje vízie sveta,“ povedal Reuters člen ľavicovej frakcie parlamentu Victor Hugo Cirigo.
Mexico City je jediným miestom v celej krajine, kde sú potraty do 12. týždňa tehotenstva legálne. Vo zvyšku krajiny sú interrupcie povolené len v prípade znásilnenia alebo ak je ohrozený život matky.
Množstvo Mexičaniek sa preto podrobuje potratom na rôznych pochybných klinikách. O život pritom ročne prichádza asi 1500 žien. Podľa odhadov je v Mexiku za rok vykonaných približne 200-tisíc ilegálnych potratov. Ich legalizácia v hlavnom meste rozdelila krajinu na dva tábory, najviac zo všetkých oponovala cirkev. Mexickým biskupom poslal list dokonca sám pápež Benedikt XVI., v ktorom ich vyzval, aby zakročili.
Najbližšie eutanázia?
Po schválení najnovšieho zákona o možnosti odmietnutia liečby je cirkev o niečo zdržanlivejšia. Pravdepodobne preto, že zatiaľ nejde o eutanáziu.
„Nemáme so zákonom problém, pokiaľ bude platný len v Mexico City,“ povedal pre denník El Universal hovorca mexickej arcidiecézy Hugo Valdemar. „Obávame sa však, že je to prvý krok smerom k eutanázii a tá je neprípustná.“