BRUSEL. Predseda Európskej komisie José Barroso včera apeloval na slovenskú vládu, aby ešte viac konsolidovala verejné financie a poistila si tak prechod na euro.
Premiér Robert Fico dal naopak jasne najavo, že ďalšie škrty vo vládnych výdavkoch nemôže Brusel očakávať.
„Dúfam, že Slovensko udrží a ešte posilní svoju súčasnú snahu (splniť kritériá na vstup do eurozóny - pozn. red.). Je veľmi dôležité zachovať tlak na splnenie kritérií a komisia v tom bude slovenskú vládu povzbudzovať,“ povedal šéf Európskej komisie.
Sám „dúfa a verí“, že Slovensko v januári 2009 zavedie euro. Upozornil však na to, že sú to „objektívne technické podmienky“ jeho úradu a Európskej centrálnej banky, ktoré nakoniec rozhodnú, „bez ohľadu na politickú vôľu“ prijať štát do eurozóny. Svoje rozhodnutie vynesú eurokomisia a centrálna banka v máji 2008.
Európska komisia sa najviac obáva výrazného rastu inflácie na Slovensku po prijatí spoločnej meny. V minulosti totiž prišlo k tomu v iných krajinách a zažíva ho aj Slovinsko. To vstúpilo do eurozóny v januári tohto roka.
Premiér Fico potvrdil, že si je vedomý rizikových inflačných tlakov, ale odmietol Barrosovi sľúbiť ďalšie obmedzenie štátnych výdajov nad rámec avizovaných škrtov. „Vysvetlil som predsedovi komisie, aké ambiciózne je znižovanie nášho rozpočtového schodku. Viac nemôžeme. Nechcem obetovať ľudí,“ povedal premiér na spoločnej tlačovej konferencii s Barrosom.
Kríze sa nevenovali
Šéf komisie sa odmietol vyjadriť k nedávnej vládnej kríze vo vládnej koalícii, hoci jej obeťou sa mohla stať práve ambícia prijať na budúci rok euro. Barroso len povedal, že má „dôveru v demokratický proces na Slovensku“ a že v demokraciách sú „rozjatrené situácie bežné.“ Podľa Barrosovho hovorcu politické turbulencie v Bratislave neboli predmetom debaty medzi oboma politikmi.