BRATISLAVA. Sprísnenie podmienok nároku na predčasný dôchodok, ku ktorému dôjde 1. januára, nebude také, aké ministerstvo práce pôvodne chcelo.
Z novely zákona o sociálnom poistení vyplýva, ze ľudia, ktorí predčasne odídu do penzie, môžu naďalej pracovať bez toho, aby im dôchodok odňali.
Aj tí, ktorí už predčasný dôchodok poberajú, môžu naďalej vykonávať zárobkovú činnosť.
Dôchodcovi sa oplatí pracovať. Ak ešte vykonáva nejakú zárobkovú činnosť, po jej skončení mu dôchodok zvýšia. To však platí iba vtedy, ak je zamestnaný, alebo z iného titulu prispieva do štátneho dôchodkového systému, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.
Keď človek vykonáva nejakú prácu ako zamestnanie, zo zákona platí poistné na nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. To mu logicky zakladá nárok na dôchodok. Tomu, kto už dôchodok poberá, aj na jeho zvýšenie.
Ak pracuje na živnosť, považujú ho za samostatne zárobkovo činnú osobu. Či poistné musí alebo nemusí platiť, závisí od toho, koľko korún zarobil samostatnou zárobkovou činnosťou za predchádzajúci rok. Ak za rok 2006 nezarobil viac ako 91 200 korún, poistné platiť nemusí.
Iné je, keď pracuje na niektorú z dohôd o práci mimo pracovného pomeru, teda na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti. Z tohto pracovnoprávneho vzťahu sa dôchodkové poistné neplatí. Takáto práca nezakladá nárok na zvýšenie dôchodku.
K jednej zmene však dôjde.
Od vlaňajšieho augusta platí, že pracujúci, ktorému priznali starobný alebo predčasný dôchodok, alebo mu preto, že má o viac ako sedemdesiat percent nižšiu schopnosť pracovať, priznali invalidný dôchodok, nemusí prispievať na nemocenské poistenie. Od januára 2008 už musí.