V priebehu niekoľkých týždňov sa situácia v Bosne otočila o 180 stupňov. Mesiac a pol politickej krízy, keď sa Srbi vyhrážali blokovaním parlamentu, sa zmenil na historickú chvíľu. Bosna by mala dnes vykročiť na cestu do Európskej únie.
Nová éra
Včera sa zaviazala bosnianska vláda prijať do šiestich mesiacov reformu polície. Odstránila tak hlavnú prekážku, ktorá bránila naštartovať integračný proces do Európskej únie. Jednotlivé národy majú v súčasnosti svoje vlastné jednotky, čo pomáha šíreniu organizovaného zločinu.
Predpokladá sa, že „za odmenu“ by sa mala práve dnes parafovať (teda predbežne podpísať) Asociačná dohoda s EÚ. Bosniansky denník Dnevni Avaz hovoril o začiatku novej éry. Včera večer mal eurokomisár Ollie Rehn, ktorý prišiel do Sarajeva, oznámiť, či sa tak stane.
V piatok sa bosnianskym politikom podarilo tiež dohodnúť na zmene systému hlasovania.
Prvý polčas
Podľa nových pravidiel by sa kvórum potrebné na schválenie návrhu rátalo od počtu prítomných poslancov. To znamená, že na zablokovanie už nestačí na hlasovanie neprísť.
Poradca Vysokého predstaviteľa pre Bosnu Miroslava Lajčáka Milan Nič považuje schválený plán reformy, ako aj chystaný predbežný podpis Asociačnej dohody za úspech. Dodáva však, že Bosna má za sebou zatiaľ iba „prvý polčas“. Ďalšie problémy sa očakávajú pri schvaľovaní novej ústavy.
Cesta k ústave
Bosna je jednou z mála krajín na svete, ktorá nemá normálnu ústavu. Základné mechanizmy moci upravuje Daytonská mierová zmluva. Tou sa ukončila v roku 1995 trojročná vojna. Táto ústava je podľa Niča postavená na širokých možnostiach blokovania, ktoré „zároveň držia politikov v systéme národných záujmov“.
Pred dvoma týždňami sa podarilo Lajčákovi prinútiť strany k uzneseniu, že do júna 2008 sa pokúsia mať dohodu o novej ústave.
Boje o právomoci by však ani po vstupe po predbežnom podpísaní Asociačnej dohody s EÚ prestať nemali. „Bosnianski Srbi sa nevzdali snahy zablokovať právomoci Vysokého predstaviteľa. Sú presvedčení, že v rámci Asociačnej dohody sa im to podarí skôr,“ dodáva Milan Nič.
Je to veľký úspech, zatiaľ je to však len prvý polčas. V druhom sa bude riešiť nová ústava.
Milan Nič, poradca Miroslava Lajčáka
Kríza zvýšila dôveru medzi etnikami
V piatok prijali jeho reformu hlasovania, dnes by mala Bosna vykročiť na cestu do EÚ. Za vlády MIROSLAVA LAJČÁKA sa zakonzervovaná krajina konečne pohla dopredu.
Ešte pred týždňom bola v Bosne vážna politická kríza, dnes by s ňou mala Európska únia parafovať Asociačnú dohodu. Ako hodnotíte túto náhlu zmenu?
„Určite je to správna cesta. Toto je istý moment, ktorý by mohol zastaviť negatívnu tendenciu.
Druhá vec je, že táto kríza pomohla zvýšiť dôveru medzi stranami. Predtým si Srbi mysleli, že tieto opatrenia mohli umožniť, aby boli prehlasovaní proti svojej vôli. Strany federácie si zasa mysleli, že Srbom ide o to, aby mali možnosť blokovať rozhodnutia federácie. Schválením týchto dokumentov sa ukázalo, že ani jedno, ani druhé nie je možné. Keďže to odhlasovali oba tábory, znamená to, že ani jedna strana nemá také úmysly, z akých sa obviňovali na začiatku.“
Stihli to však v hodine dvanástej.
„Áno, ale stihli. Ten istý dokument by vyslal úplne iný signál, keby bol nanútený zvonku. Z tohto hľadiska je to dobré, vidíte okamžite, akú pozitívnu správu to vyslalo do spoločnosti.“
Boli ste pripravený v prípade, že by sa strany nedohodli, nariadiť zákon dekrétom?
„Nemá zmysel rozvíjať diskusiu na tému, čo by bolo, keby. Ale, samozrejme, ja mám svoj mandát a svoju zodpovednosť.“
Európska únia vyžaduje od Bosny okrem reformy polície aj ďalšie tri body: reformy verejnej správy, verejnoprávneho vysielania a spoluprácu s tribunálom v Haagu.
„Strany o týchto bodoch vedia a ich riešenie je viazané k parafovaniu Asociačnej dohody. Čiže paralelne s reformou polície sa budú riešiť aj ostatné veci. Čo sa týka Haagu, a to bolo viackrát konštatované, Bosna nemá problém.“
Myslíte si, že separatistické snahy Srbov, o ktorých sa v čase krízy hovorilo, sa skončili?
„Najvyšší predstaviteľ Srbov Milorad Dodik mal v poslednom čase niekoľko jasných vyjadrení, v ktorých odmietal akékoľvek úmysly o separatizme či vyhlásenia referenda. Aj to pomohlo situáciu vyčistiť a upokojiť.“
(vas)