BRATISLAVA. Doručovateľská firma TNT Post Slovensko sa rozhodla brániť svoje podnikateľské aktivity. V oficiálnom stanovisku protestuje proti návrhu poslancov SNS, s ktorým súvisí snaha Slovenskej pošty zaradiť službu „hybridnej pošty“ do poštovej výhrady. Hybridná pošta je taká, keď aspoň časť cesty listovej zásielky bola v elektronickej forme.
Poštová výhrada sa zasa týka doručovania zásielok do 50 gramov, na ktoré má Slovenská pošta monopol. Návrh novely zákona z dielne SNS čítajú súkromní doručovatelia tak, že aj služba hybridnej pošty by mala patriť do monopolu pošty. To by ich vytlačilo z biznisu.
TNT Post zaslala vláde pripomienky k novele zákona so žiadosťou o dodržiavanie záväzkov vyplývajúcich z členstva v Európskej únii. Informovala aj Európsku komisiu.
Ako v Taliansku?
Pokiaľ návrh novely prejde, podľa právneho zástupcu TNT Post Slovensko Tomáša Rybára je predpoklad, že eurokomisia vyhovie súkromným doručovateľom.
Ako príklad uviedol Taliansko, keď Európsky súdny dvor rozhodol v prospech nich. Do monopolu pošty tam vláda zahrnula aj hybridnú poštu a eurokomisia rozhodla o porušení zmluvy obmedzujúcej obchodnú súťaž, povedal Rybár.
Protichodne s týmto tvrdením sa Karol Achimský, člen predstavenstva Slovenskej pošty, kauze v Taliansku teší. Podľa jeho slov je výsledok pre poštu vyhovujúci, lebo hovorí že zásielky do 50 gramov musí realizovať taký podnik ako Slovenská pošta. Podľa neho pritom v návrhu SNS vôbec nejde o zásah do hybridnej pošty, ale o nezákonné porušovanie monopolu jeho firmy.
Odlišné chápanie
Rozdielny postoj majú obe strany aj vo vnímaní poštovej smernice Európskej únie. Tá podľa hovorcu TNT Post hovorí, že monopol musí spĺňať jasné podmienky. „Poštové zásielky odovzdané poštovému operátorovi musia byť v konečnej podobe zhotovené odosielateľom,“ povedal hovorca TNT Václav Friedmann. V hybridnej pošte si zásielku v konečnej podobe zhotovuje sám doručovateľ.
Achimský naopak tvrdí, že smernica hovorí v ich prospech. Akýkoľvek proces týkajúci sa doručovania či vyberania zásielok do 50 gramov podlieha monopolu Slovenskej pošty. Ak doručovatelia podnikali so zásielkami do 50 gramov, podnikali nelegálne.
„To, že im to nebolo dokázané, neznamená, že konali zákonne,“ povedal. Podľa Achimského by znenie zákona v dnešnej podobe aj bez navrhovanej novely malo podnietiť regulačný úrad, aby konal.
Peter Ďurana, riaditeľ obchodu a marketingu Slovenskej pošty povedal, že už analyzujú, aký objem konkurencia roznášala v tomto roku zo zásielok do 50 gramov. „Predbežne je to asi 100 až 200 miliónov korún,“ povedal. Odráža sa to na nižších výnosoch pošty.
Konkurencia sa podľa neho sústreďuje na hromadných dodávateľov, ako sú banky, telekomunikačné spoločnosti, poisťovne. „To, čo je pre nich výhodné,“ povedal Ďurana.
Tvrdenia TNT, že by Slovensko čakali postihy Európskeho súdneho dvora, sa Achimský neobáva. Povedal, že pošta bude čakať, pokiaľ niektorý doručovateľ podá sťažnosť. „Prepokladám, že ich možnosť uspieť je minimálna,“ povedal.