BRATISLAVA. Interrupcie rozdelili parlament vždy, keď tému niekto z ich odporcov otvoril. Stalo sa tak pred šiestimi aj štyrmi rokmi a zrejme sa to opäť zopakuje. Poslanci sa môžu rozhádať aj v jednotlivých stranách.
Ústavný súd dnes posúdi, či interrupčný zákon, ktorý umožňuje potraty do 12. týždňa plodu bez uvedenia dôvodu, je v súlade s ústavou alebo nie. Rozhodne, či je v súlade s vetou v ústave, že „ľudský život je hodný ochrany už od počatia“, ktorú do nej kedysi presadili kresťanskí politici. Ak uzná, že nie, zákon sa dostane opäť do parlamentu.
Návrh na Ústavný súd podala ešte v máji 2001 skupina 31 poslancov vtedajšej koalície aj opozície. Bolo medzi nimi päť žien.
Poslankyňa Mária Sabolová z KDH za dôležitejšie považuje, že na návrhu sa zhodli poslanci širokého politického spektra. Chýbali zástupcovia SDĽ a SOP.
Návrh by podpísali aj dnes
Väčšina poslancov si aj dnes za svojím podpisom stojí. Interrupcie sú pre nich neprípustné.
„Ja mám svoj názor od začiatku a ten mi zatiaľ nedokázal nikto vyvrátiť. Život vzniká počatím,“ hovorí vtedajšia, ale aj súčasná poslankyňa SMK Klára Sarközy. Je lekárkou a tvrdí, že nemá pochybnosti. Podľa nej nie je dobré, ak lekár začne rozmýšľať, či treba úplný, alebo neúplný zákaz.
Ľudmila Mušková a Milan Rehák z HZDS pripúšťajú aj „výnimky“. Interrupcie by povolili, ak by bol ohrozený život matky. „Vtedy by to malo byť na rozhodnutí ženy,“ tvrdí Mušková.
KDH pomaly poľavuje
Aj KDH postupne zľavuje zo svojich požiadaviek. Ešte pred šiestimi rokmi navrhovalo zakázať interrupcie v ústave. Dnes je už miernejšie.
„Súčasný zákon je pre mňa neprijateľný. Ale hľadáme riešenie, aby čo najmenej ohrozoval nenarodený život,“ hovorí Sabolová. Úplný zákaz interrupcií vraj nehrozí. „Vieme, že zakázať interrupcie na Slovensku nie je jednoduché a skoro nemožné.“
Väčšina zatiaľ proti zákazu
KDH neuspelo v boji proti interrupciám už viackrát. Keď sa pred šiestimi rokmi pokúsilo potraty zakázať, hlasovalo za návrh len 59 zo 140 poslancov.
„O interrupciách by určité skupiny ľudí nemali hovoriť. Vôbec to nie je téma, ktorá by mala byť pertraktovaná v parlamente a už vôbec by sa k nej nemala vyjadrovať cirkev,“ myslí si poslanec Smeru (predtým HZDS) Dušan Jarjabek. Očakáva, že ak sa otázka vráti do Národnej rady, opäť vyvolá ostrú diskusiu.
Podobne to bolo aj pred štyrmi rokmi, keď ANO navrhla interrupčný zákon novelizovať, aby povoľoval potraty z genetických dôvodov až do 24. týždňa, o čom dnes hovorí len vyhláška ministerstva, v tom čase už tiež napadnutá na Ústavnom súde. Návrh podporilo 70 zo 132 poslancov a vyvolal koaličnú krízu pre nespokojnosť KDH.
Dnes interrupcie ešte nie sú aktuálnou témou. „Keď Ústavný súd rozhodne, určite sa o tejto téme hovoriť bude,“ povedal predseda klubu SDKÚ Stanislav Janiš.