ŠAĽA. Do výskumu o stave toxických látok na Slovensku je zaradená aj oblasť Šale, kde mimovládna organizácia Priatelia Zeme vlani upozornila a výskum potvrdil niekoľkonásobne zvýšený výskyt toxických látok - dioxínov vo vajíčkach v drobnochovoch.
Nádrž Starina je vzorom
Okrem Šale skúma Úrad verejného zdravotníctva aj oblasť Košíc, Krompách, Dubovej a Stariny v okrese Snina. Nádrž Starina bez významného zdroja dioxínov je akousi porovnávacou lokalitou.
„Odobrali sme asi 350 vzoriek na dioxíny. Sú to vzorky ovzdušia, sedimentov vodných tokov, pôdy, krmív a potravín z chovu ako napríklad vajíčok. Odobrali sme aj vzorky krvi od ľudí z rodinných domov v týchto lokalitách,“ povedal Anton Kočan, šéf výskumu.
Zdrojov môže byť viac
Takýto výskum sa na Slovensku doteraz nerobil. Oblasť Šale do neho zaradili namiesto okolia Ružomberka, kde sa zvýšené hodnoty toxínov predbežne nepotvrdili. Cieľom je zistiť, čo je zdrojom znečisťujúcich látok. Priatelia Zeme predpokladajú v Šali niekoľko možných zdrojov znečistenia – starú spaľovňu nebezpečných odpadov a chlórovú chémiu v Dusle, nelegálne spaľovanie odpadov v domácich peciach a záhradách. Zatiaľ sa žiadny zdroj nepotvrdil.
Niektorí ľudia v okolí Šale si zlikvidovali chovy a nahradili ich novými. „Ak sa potvrdí výskyt dioxínov vo vajíčkach aj v nových chovoch, zdroj znečistenia bude tam,“ povedal Kočan. Projekt bude vyhodnotený v apríli 2009.
Na prevenciu nie sú peniaze
V Šali stále platia odporúčania veterinárnej správy pre producentov vajec z drobnochovu, ktoré správa zverejnila pred rokom. Odporúčajú chovať hydinu vo vyhradených priestoroch, obmieňať ju, znížiť jej vek či zabrániť jej kontaktu s pôdou, na ktorej sa odpad spaľoval.
„Tieto odporúčania stále platia, no nekontrolujeme ich. Pomáhame v teréne drobnými radami,“ povedal riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Šali Jozef Kopáčik.
Na preventívne vyšetrenia vajíčok z drobných chovov správa nemá peniaze ani ľudí. Veterinári sa podieľajú na výskume hygienikov.