BRATISLAVA. Cyklus relácií venovaných homosexuálnej menšine, ktoré odvysielal Slovenský rozhlas, preverí na budúci týždeň Rozhlasová rada. Sťažoval sa na ne bývalý viceguvernér Národnej banky Marián Tkáč.
Tkáč tvrdí, že zaradiť päťminútový príbeh zo života lesbického páru do popoludňajšieho vysielania Rádia Slovensko bolo nevhodné. Nepáčilo sa mu, že ženy hovorili o umelom oplodnení, ani to, že mali zmenené hlasy. Úpravu hlasov si vyžiadali samy, inak by rozhovor neposkytli.
„Absolútne nie je dôvod, aby bol podobný program zaradený až po desiatej hodine,“ myslí si mediálny expert Rado Kutaš. Aj keď ide o tému, ktorá vyvoláva spory, neznamená to podľa neho, že je nevhodná pre deti.
Rozhlasový seriál sa pokúšal zmeniť niektoré predsudky spájané s menšinou. V jednej časti sa vyjadrila matka homosexuála: „Všeličo som v živote skúsila, toto nepovažujem za žiadne nešťastie.“
Rozhlas miniseriál odvysielal ako súčasť Európskeho roka rovnakých príležitostí pre všetkých. Bol súčasťou projektu Sme tu – dni inakosti, na ktorý získala iniciatíva Inakosť z Úradu vlády grant 38,5 tisíca eur, z čoho polovicu dala Európska únia. Sprevádzali ho upozornenia, že program nemôže byť považovaný za postoj únie či Úradu vlády. Július Kolenič z Inakosti hovorí, že išlo o štandardnú formuláciu vychádzajúcu zo zmluvy.
Kolenič si myslí, že SRo i STV by nemali vysielať relácie o homosexuálnej komunite len vtedy, ak to majú zaplatené. Iniciatíva sa obrátila aj na licenčnú radu, lebo verejnoprávne médiá podľa zákona majú zohľadňovať potreby menšín.
Predseda Rozhlasovej rady Vladimír Talian hovorí, že rozhlas sa nemôže týmto témam vyhýbať, nemyslí si však, že by sa SRo mal zaoberať samostatnou reláciou o homosexuáloch.
Česká televízia vysiela raz týždenne Q magazín. V STV podľa jej hovorkyne Želmíry Habánovej zatiaľ nenastal priestor pre špecializovanú reláciu. Témam inej orientácie sa venuje občas v reláciách ako Lúskanie či Família.
Autor: zu