BRATISLAVA. Príležitostí získať prax a skúsenosti prostredníctvom stáží je veľa a podľa slovenských študentov ich vraj využívajú veľmi málo. „Naši ľudia nie sú zvyknutí hľadať a pýtať sa,“ hovorí Helena Drobná(na fotografii SME), ktorá začala pracovať v UNESCO tiež ako stážistka. „Neviem koľko z toho bola drzosť, koľko odvaha, ale sedieť doma a čakať, že k vám príde práca, ktorú chcete robiť, to je na nič.“
A keď niečo skutočne chcete, treba vedieť preto aj niečo obetovať. Ona sama fungovala počas polročnej stáže v UNESCO z vlastných úspor. „Nemala som peňazí nazvyš, tak som bývala v izbičke, ktorá bola z kopca. Ale keď mi niečo spadlo na zem, aspoň som vedela, kde to nájdem,“ žartuje.
„Na Slovensku nie sme zvyknutí investovať do svojho vzdelania a budovania príležitostí,“ hovorí Helena Drobná. „Darmo vyštudujete medzinárodné vzťahy, keď ste nikde neboli a nič neskúsili. Do UNESCO a podobných organizácií sa hlásia ľudia, ktorí majú naštudovaných ešte mnoho ďalších vecí a precestovali pol sveta.“
Dostať sa do k práci v medzinárodnej organizácii si vyžaduje aj skúsenosti „zvnútra“. „Ja sama som sa tam tiež na prvýkrát nedostala. Keď idete zvonka, nemáte totiž predstavu, akú kvalifikáciu si tá práca vyžaduje a ako treba napísať prihlášku,“ hovorí Drobná.
Autor: gal