BRATISLAVA. Kto hľadá novú prácu, nemusí nutne tráviť čas prezeraním inzerátov a posielaním životopisov rôznym spoločnostiam, ktoré inzerujú voľné miesta. Budovať potrebné kontakty môže záujemca o prácu napríklad aj tým, že ponúkne svoj čas a prácu zadarmo.
„Je to často len iná cesta k tomu istému cieľu,“ tvrdí programová riaditeľka Nadácie Intenda Rut Erdélyiová. Človek si tým podľa nej nielen pomôže, ale sa aj niečo nové naučí. A tým si uľahčí prístup k novým pracovným príležitostiam.“
Ukážte, že to viete
Viete obsluhovať fax a kopírku, správne zaevidovať faktúry, skoordinovať prácu desaťčlenného tímu, alebo zorganizovať a zabezpečiť stravovanie pre sto ľudí? Zdanlivo sú to banality, no z absolventa nasiaknutého teóriou môžu urobiť žiadaný tovar na trhu práce. „Všetko z bežnej kancelárskej rutiny som sa naučil v Ymke len tak mimochodom a dnes tvoria podstatnú časť mojej práce,“ hovorí 28-ročný Milan. Dnes pracuje ako asistent riaditeľa menšej firmy a na časy dobrovoľníčenia spomína v dobrom. „Je to nezaplatiteľná skúsenosť. Človek sa oťuká a veľa naučí. A bez toho, aby nad ním niekto ohŕňal nos.“
Dobrovoľná práca môže viesť aj k ponuke práce. A dobrovoľník nemusí byť len neskúsený začiatočník. Podobne ako vo svete, aj na Slovensku už venujú svoj čas zadarmo rôznym projektom aj skúsení profesionáli.
“Aj my sme tak získali novú kolegyňu. Začala pre nás pracovať ako členka hodnotiacej komisie a dnes je už plnohodnotným členom tímu,“ hovorí Rut Erdélyiová. „Stáva sa to často - organizácia má možnosť spoznať človeka, zistiť, čo dokáže vložiť do svojej práce a nájdu si k sebe cestu. A keď potrebujete nového človeka, je úplne prirodzené, že vám zíde na um ten, s ktorým ste už spolupracovali.“
Škola zručností
Dobrovoľníctvo je v podstate inkubátorom pre mnoho užitočných zručností. Podľa tri roky starého prieskumu dokáže typický dobrovoľník koordinovať stredne veľký tím, pracovať s finančným rozpočtom niekoľko desiatok tisíc a plynule komunikuje po anglicky. A to je popis ideálneho kandidáta na mnohé pracovné pozície.
Skúsenosti musíte vedieť predať
“Myslím, že je rozdiel medzi dobrovoľníctvom a dobrovoľníctvom,“ hovorí Helena Drobná, ktorá pôsobí v rôznych programoch UNESCO už niekoľko rokov. „Keby som si prečítala v životopise nádejného kandidáta, že robil vedúceho v detských táboroch, asi by to na mňa ktovieako nezapôsobilo,“ hovorí. Ak by ale bolo v životopise napríklad napísané, že kandidát organizačne pripravoval športové alebo kultúrne podujatia, to by boli určite body k dobru.
Bonus pre firmy
Dobrovoľná práca, filantropia a motív pomoci komunite alebo životnému prostrediu vôbec sa objavuje čoraz častejšie aj vo firemnej kultúre. Stali sa súčasťou programu najmä väčších zahraničných firiem. „Je to u nás nový fenomén, predstavitelia mnohých firiem totiž zistili, že sľubní potenciálni spolupracovníci sa pri prijímacom pohovore zaujímajú aj o to, či má spoločnosť nejakú nadáciu, aké skupiny ľudí podporuje a do akých projektov sa zapája,“ hovorí Eva Serová, account manažérka z agentúry Dynamic Relations 2000.
Niektoré spoločnosti plánujú dobrovoľnícke aktivity pre svojich zamestnancov dokonca ako teambuilding. „Dnes sme veľmi orientovaní na zážitky a radi skúšame nové veci - od adrenalínových športov, až po kultúru. A dobrovoľníctvo je jednou z možností, ako získať zážitok z iného sveta,“ hovorí Rut Erdélyiová z nadácie Intenda. „Marketingová spoločnosť DLM nás napríklad oslovila, aby sme pre jej zamestnancov vymysleli zmysluplný dobrovoľnícky program. Podarilo sa nám sprostredkovať veľmi zaujímavú spoluprácu medzi tímom marketingových odborníkov a ľuďmi z nízkoprahových zariadení pre mládež. Bol to zážitok pozorovať, ako sa títo profesionáli dokázali podeliť o svoje know-how.“
(gal)