Na tri najvážnejšie nedostatky organizátorov opakovane upozornili členovia vedenia FIFA. Naposledy predminulý týždeň. V Durbane, kde sa v nedeľu 25. novembra konalo žrebovanie kvalifikačných skupín, dva týždne predtým štrajkovali stavbári na jednom zo štadiónov plánovaných pre šampionát. Len čo svoj protest pre nízke platy a nevyhovujúce pracovné podmienky ukončili, štrajkovať začali ich kolegovia na inom štadióne v Nelspruite. Pred časom sa štrajkovalo aj v Kapskom Meste.
Štrajky harmonogram neohrozia
„Máme isté obavy, ale veríme, že organizátori dodržia časový harmonogram,“ povedal pre médiá generálny sekretár federácie FIFA Jerome Valcke. Zároveň pohrozil, že Durban, Nelspruit a Kapské Mesto môžu v prípade opakovaných štrajkov prísť o organizačné práva a ich zápasy sa presťahujú do iných miest v krajine.
Ale organizátori tvrdia, že prípravy stihnú včas. „Týždeň môžeme stratiť pre štrajk, rovnako ako pre silný dážď alebo silný vietor,“ reagoval šéf organizačného výboru Danny Jordaan.
Podobný problém pre organizátorov predstavuje juhoafrická infraštruktúra. Nedávna história apartheidu krajinu dodnes rozdeľuje na exkluzívne enklávy a zúfalo chudobné oblasti, kam rozvoj preniká len veľmi pomaly. Turistické ubytovanie v krajine vo všeobecnosti patrí do prvej, exkluzívnej kategórie. „V Južnej Afrike takmer neexistujú skromné ubytovacie zariadenia,“ konštatuje Marvin Naidoo z juhoafrického ministerstva pre rozvoj turistiky. Luxus a vysoké hygienické štandardy sú normou.
Juhoafrické hotely a penzióny sa na šampionát pripravujú úzkou spoluprácou na spoločnej informačnej databáze už teraz. „Žrebovanie bolo pre ubytovacie zariadenia v Durbane prvým veľkým testom,“ tvrdí Naidoo. Prístavné mesto ho podľa neho zvládlo s profesionálnou rutinou.
Verejná doprava neexistuje
Aj juhoafrická cestná sieť patrí do kategórie prvotriednej infraštruktúry.
Mnohoprúdové diaľnice, osvetlenie a dokonalé dopravné značenie súperia s cestnými sieťami v západnej Európe a severnej Amerike.
V krajine napriek tomu takmer neexistuje verejná doprava. Belosi tradične jazdia vo vlastných autách, černosi využívajú dodávkové taxíky, ktoré na cestách spôsobujú notorické dopravné zápchy. Obrovské vládne dotácie do prípravy šampionátu sú preto namierené práve do rozvoja verejnej dopravy.
Okrem prispôsobenia kapacity hlavných letísk sa má v krajine zvýšiť počet vlakov, autobusov a taxíkov tak, aby plánovaný cestovný poriadok zodpovedal nárokom predpokladaným trom miliónom futbalových fanúšikov v roku 2010.
Pretože štadióny a športová infraštruktúra v krajine nepatria športovým klubom, ale mestským úradom, juhoafrická vláda musí stále rastúce náklady na ich výstavbu hradiť najmä zo štátnych prostriedkov.
Peniaze nechýbajú
Šport sa v krajine dotuje obrovskými sumami, ktoré sa každým rokom zvyšujú. „Južná Afrika doháňa časy, keď naši športovci pre medzinárodné sankcie proti apartheidu nemohli súťažiť v zahraničí,“ vysvetľuje minister športu Amichand Rajbansi.
Náklady na budovanie rozostavaných štadiónov pri prepočtoch minulý týždeň vzrástli oproti pôvodným predpokladom o 500 miliónov dolárov. Vláda rozpočet zvýšila bez mihnutia oka, ale nevyhla sa ostrej kritike politickej opozície a mimovládnych organizácií. „Ochota organizovať futbalové MS za každú cenu, prirodzene, vyvoláva vlnu nevôle v krajine, kde viac než päťdesiat percent obyvateľov žije pod hranicou sociálneho minima,“ argumentuje šéfka parlamentnej opozície Helen Zilleová.
Zvládnu aj kriminalitu
Juhoafričania podľa Zilleovej dúfajú, že pripravovaný šampionát bude ich vládu dodatočne motivovať k zásadným krokom v boji proti kriminalite.
Tá v súčasnosti predstavuje najväčší sociálny problém ohrozujúci krehký zmier medzi rasami a spoločenskými vrstvami. Hoci zločinnosť štatisticky od roku 2001 klesá, Južná Afrika zostáva krajinou s najvyšším počtom vrážd, lúpežných prepadnutí, znásilnení a krádeží v prepočte na stotisíc obyvateľov na svete. Každý deň tu podľa štatistík násilnou smrťou zomrie 48 ľudí!
„Vynaložíme maximum prostriedkov na bezpečnosť a na zvýšenie počtu miestnych aj medzinárodných policajných jednotiek. Aj tento problém zvládneme,“ uistil účastníkov durbanského žrebovania šéf organizačného výboru Jordaan. Tí sa o vážnosti juhoafrických problémov so zločinnosťou mohli presvedčiť na vlastnej koži. Slávnostný akt kvalifikačného žrebovania prebehol bez incidentov aj vďaka tomu, že organizátori v prístavnom meste posilnili bezpečnostné zložky o tisícku policajtov a vojakov.
Napriek tomu počas víkendu na jednom z durbanských golfových ihrísk neznámy páchateľ zastrelil bývalého rakúskeho futbalistu Petra Burgstallera. Majiteľovi marketingovej firmy v Salzburgu ukradol mobilný telefón a vyvrátil vrecká. Polícia prípad vyšetruje ako lúpežnú vraždu. „Je to zavrhnutiahodný čin, ale so žrebom a organizáciou MS nemá nič spoločné,“ bránil usporiadateľskú krajinu šéf FIFA Sepp Blatter vo vyjadrení pre Reuters.
V deň žrebovania v Durbane okradli aj manažéra nemeckého tímu Olivera Bierhoffa. Prišiel o pas, peňaženku a dva mobilné telefóny. Juhoafrická polícia na incidenty reagovala svojsky. Durbanské hotely bleskovo zaplavila farebnými letákmi, ktoré turistov v rôznych jazykoch varujú, aby si cennosti a pasy ukladali do hotelovych trezorov.
Autor: Roman Lipták, Durban pre SME