BRATISLAVA. Rozdiely v cenách elektrickej energie, ktorú slovenské domácnosti odoberajú od troch veľkých dodávateľov – Západoslovenskej energetiky, Stredoslovenskej energetiky a Východoslovenskej energetiky, ale aj od niekoľkých menších firiem, by museli byť výraznejšie, aby sa odberateľom oplatilo nahradiť súčasnú dodávateľskú spoločnosť inou. Prechod od jednej spoločnosti k druhej zatiaľ láka skôr veľkých odberateľov.
Zanedbateľné úspory
Podľa platnej slovenskej legislatívy už niekoľko mesiacov nič nebráni domácnostiam napríklad z východného Slovenska požiadať o dodávky elektrickej energie Západoslovenskú energetiku alebo naopak. V praxi by takýmto krokom rozpočet veľkou sumou neobohatili.
Odberateľ z východného Slovenska, ktorý momentálne platí mesačnú zálohovú faktúru za elektrickú energiu vo výške 1300 korún, by prechodom od Východoslovenskej energetiky k Západoslovenskej energetike počas tohto roku získal ročne na zálohových platbách desiatky korún. Domácnosť s nižším odberom elektrickej energie, ktorá mesačne za elektrinu platí 700 či 800 korún, by zmenou od jednej energetickej spoločnosti k druhej za rok ušetrila ešte menej.
Vojtech Hollan z Energetického centra v Bratislave považuje za otázne, či by peňaženku odberateľa, ktorý sa rozhodol rozlúčiť s niekdajším dodávateľom určeným doposiaľ podľa geografického hľadiska k inému, nezaťažili ďalšie poplatky.
Prechod od jedného dodávateľa elektriny k druhému by mohol byť zaujímavý najmä v prípade väčších rozdielov v jednotlivých sadzbách, pretože tie by mohli znamenať pre rodinný rozpočet oveľa vyššie úspory.
Prvotné odhady
Rezort hospodárstva v septembri pre S–reality odhadol, že počet odberateľov, ktorí sa rozhodnú zmeniť dodávateľa elektriny v prvých rokoch po liberalizácii trhu s elektrickou energiou pre domácnosti, neprekročí jedno až tri percentá. Hovorca spoločnosti Západoslovenská energetika Ján Orlovský sa domnieva, že táto možnosť môže na Slovensku, podobne ako po liberalizácii trhu v Nemecku, osloviť asi päť percent zákazníkov.(den)