BRATISLAVA. Ľudia, ktorí majú pocit, že neurobili dobre, keď sa zapojili do dôchodkového sporenia, alebo naopak nezapojili, dostanú možnosť zmeniť svoje rozhodnutie.
Do júna budúceho roka sa môžu vrátiť do otvoreného náručia štátneho dôchodkového systému, alebo časť svojho kapitálu vložiť do súkromných rúk.
Vláda do takzvaného druhého piliera, ktorý predstavuje sporenie v niektorej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, vniesla „prvok dobrovoľnosti“. Tak sa zaviazala vo svojom programovom vyhlásení. Tento systém sa na pol roka otvorí. Oboma smermi.
Zákon, z ktorého to vyplýva, parlament musel prijať dva razy. Prvý raz totiž zazmätkoval, keď schválil aj pozmeňujúci návrh Ivety Radičovej z SDKÚ., Podľa neho by nebolo možné do druhého piliera vstúpiť dobrovoľne.
Prezident Ivan Gašparovič zákon parlamentu vrátil a ten ho tento týždeň opravil. Prezident už o dva dni na to opravený zákon podpísal, takže je isté, že 1. januára začne byť účinný.
Komu sporenie nevyhovuje?
Vláda sa zaviazala, že „bude riešiť situáciu sporiteľov v druhom pilieri, pre ktorých je toto sporenie nevýhodné“.
Ministerka práce Viera Tomanová zo Smeru za takých sporiteľov považuje tých, ktorí do druhého piliera vstúpili „nedobrovoľne“, a ľudí v preddôchodkovom veku. Netrúfa si však nikomu odporučiť, aby vystúpil z druhého piliera – každý si to musí zvážiť sám.
„V sociálnej oblasti nikdy nemôžete jednoznačne popísať, že toto je pre vás výhodné alebo nevýhodné,“ povedala začiatkom novembra v televízii Joj. „V druhom pilieri by mali byť tí ľudia, ktorí sa tak rozhodli a ktorí tam chcú byť,“ dodala.
Nemusí ísť o veľa ľudí
O koľko ľudí ide, nik nemôže vedieť. Ľudia totiž nemusia mať k dispozícii všetky relevantné informácie. Niektorí môžu postupovať podľa toho, čo im nahovoria politici, iní práve naopak.
Vie sa len, že na dôchodok si sporí vyše jeden a pol milióna osôb.
Ministerstvo práce odhaduje, že možnosť vstúpiť do dôchodkového sporenia využije len približne 10-tisíc osôb. Nepredpokladá však ani „enormný počet návratov sporiteľov“ do dôchodkového systému zabezpečovaného výlučne štátom. Ak by navrátilci predstavovali 2,2 percenta z celkového počtu aktívnych sporiteľov, tak by šlo o približne 30 800 osôb.
Štát ľuďom: Vyberte si!
Dôchodkové sporenie je ešte na začiatku, takže sa nevie, či je oproti štátnemu dôchodkovému systému výnosnejšie.
Jeden rozdiel medzi nimi však je. Ak človek je účastníkom dôchodkového sporenia, polovica príspevku na dôchodok, ktorý by inak celý odvádzal Sociálnej poisťovni, sa zhodnocuje na jeho účte v dôchodkovej spoločnosti.
Ani bezpečnosť jedného alebo druhého typu dôchodkového zabezpečenia nie je jednoznačná.
Predseda vlády Robert Fico zo Smeru neraz súkromné dôchodkové spoločnosti prirovnal k skrachovaným nebankovým subjektom, hoci sú na rozdiel od takzvaných nebankoviek, pod dozorom Národnej banky Slovenska a tá aj na to upozornila.
Poslanec Zoltán Horváth z SDKÚ mieni, že Ficovi ide iba o to, aby dôchodkovému sporeniu „dalo zbohom čo najviac ľudí. On totiž potrebuje ich peniaze vo verejnom rozpočte, teda v Sociálnej poisťovni. Keď sú na dôchodkových účtoch sporiteľov, akoby neexistovali“.
V sociálnej oblasti nikdy nemôžete jednoznačne popísať, že toto je pre vás výhodné alebo nevýhodné.
Viera Tomanová ministerka práce
Výstup z dôchodkového sporenia
Príležitosť na zmenu dôchodkového piliera budú mať aj ľudia, ktorí už uzatvorili zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.
Človek, ktorý to urobil pred 1. januárom 2008, môže najneskôr do 30. júna 2008 v niektorej z pobočiek Sociálnej poisťovne písomne oznámiť, že nechce byť už v systéme starobného dôchodkového sporenia.
Doručením tohto oznámenia mu účasť na sporení zanikne. Tým bude celý svoj príspevok na dôchodok odvádzať do Sociálnej poisťovne.
Len čo poisťovňa dostane žiadosť sporiteľa o tom, že si nechce sporiť na penziu, musí dôchodkovej správcovskej spoločnosti oznámiť zánik zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení.
Čo s peniazmi, ktoré si tento človek nasporil? Dôchodková spoločnosť musí bez zbytočného odkladu previesť na účet poisťovne sumu, ktorá zodpovedá aktuálnej hodnote osobného dôchodkového účtu sporiteľa.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí pôvodne navrhlo, aby bolo možné dôchodkové úspory vybrať v hotovosti a minúť. Aj pre výhrady Národnej banky Slovenska a ministerstva financií túto možnosť z návrhu zákona vypustili.
Kto môže dodatočne vstúpiť do druhého dôchodkového piliera
zamestnanec,
samostatne zárobkovo–činná osoba alebo živnostník, ktorý musí od 1. júla 2007 platiť poistné na dôchodkové poistenie, keď za rok 2006 zarobil viac ako 91 200 korún,
človek, ktorý sa riadne stará o dieťa do 6 rokov veku alebo o staršie dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom,
človek, ktorý poberá príspevok za opatrovanie,
dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba,
osoba, ktorá bola pred 1. januárom 2005 dôchodkovo poistená a potom, od 1. januára 2005 až do 30. júna 2006, bola v evidencii nezamestnaných.
Pozn.: Človek, ktorý sa narodil po 31. decembri 1986 a do dôchodkového systému začne prispievať po 31. decembri 2007 (napríklad sa prvý raz zamestná), sa do šiestich mesiacov od nástupu do zamestnania môže rozhodnúť, či bude v druhom pilieri.
Vstup do dôchodkového sporenia
Každý človek, ktorý nebol pred 1. januárom 2005 dôchodkovo poistený (nebol zamestnaný ani nepodnikal), sa podľa zákona musí do 30 dní od nástupu do zamestnania alebo od iného vstupu do dôchodkového systému zapojiť do dôchodkového sporenia. To znamená uzatvoriť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení s niektorou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou.
Ľudia, ktorí už pred 1. januárom 2005 boli dôchodkovo poistení, si mohli vybrať z dvoch možností: buď vstúpiť do takzvaného zmiešaného systému, kde je aj druhý pilier, a sporiť si na penziu v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, alebo ostať v štátnom dôchodkovom systéme, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. Zákon im na to dal čas do 30. júna 2006.
Kto tak neurobil, už sa do druhého piliera nedostal. „Po tomto termíne vstup do 2. piliera pre vás nebude možný a zvyšok života budete prispievať výlučne do 1. piliera,“ uvádzalo sa v propagačných materiáloch ministerstva práce.
Zákonom, ktorý parlament schválil v novembri, sa možnosť vstúpiť do penzijného sporenia obnoví.
Ľudia, ktorí neuzatvorili zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení do 31. decembra 2007, to môžu urobiť do 30. júna 2008.