Zakladateľ prvej protialkoholickej
stanice na svete zomrel v Prahe.
Takmer celý život sa snažil Čechov, ale i Slovákov odnaučiť piť alkohol. Náročný boj v krajine piva a "hospodského" života ukončil vo veku 91 rokov, zomrel doma prirodzenou smrťou. Na alkoholikov bol prísny, zavádzal metódy psychoterapeutických skupín, ktoré sa dodnes používajú aj na liečbu drogových závislostí.
Zo solidarity s pacientami abstinoval 52 rokov, aby "nekázal vodu a nepil víno". Rozhodol sa tak po večierku, keď ho partnerka upozornila, že z neho páchne a pacienti by to mohli zacítiť. Veľký športovec cvičil do vysokého veku, dával prednosť behu a učil to aj pacientov.
V roku 1951 vznikla vďaka Skálovi v Prahe prvá záchytná stanica na svete v nemocnici U Apolináře, ešte tri roky predtým dodnes existujúci Klub usilujúci o střízlivost. (KLUS).
Kládol veľký dôraz na dodržiavanie režimu, závislosť považoval za kombináciu duševnej poruchy a nedisciplinovanosti. Jeho tvrdé metódy sa stali súčasťou ľudovej tvorivosti - traduje sa vtip, v ktorom alkoholik hovorí druhému: "Nemôžem jazdiť na výlety do prírody. Keď vidím ,skálu', vraciam." Jeho prínos k vzniku adiktológie, odboru, ktorý se zaoberá výskumom, prevenciou a liečbou závislostí, je zásadný. Počas 60. až 80. rokov sa Skála stal medzinárodne uznávanou veličinou.
K najväčším záľubám charizmatického doktora psychiatrie okrem športu patrila dychovka a ženy, čo je podľa neho "závislosť, ktorá môže človeku vydržať veľmi dlho". (mch, čtk)