Riziku sa dá vyhnúť, ak dodržíte niekoľko zásadných podmienok:
n Na sklenú výplň dverí je vhodné nalepiť bezpečnostnú fóliu, ktorá zabráni roztriešteniu (napríklad po rozbití pri naháňačkách detí).
n Pred malými deťmi zabezpečíme elektrické zásuvky krytmi, poistkami proti otvoreniu zásuviek s predmetmi nevhodnými do detských rúk, proti otvoreniu okien a balkónových dverí v dostatočnej výške.
n Sporák vybavíme zabezpečením pred neželaným zapnutím deťmi. Dbáme, aby po dovarení jedla neprišli do blízkosti horákov či platní, ideálne sú sklokeramické varné plochy, ktoré po odstavení nádoby s jedlom nie sú horúce.
n Rovnako nekladieme sa okraj sporáka ani pracovnej plochy nádoby s horúcimi tekutinami, čajníky a iné. Zo stola by nemali presahovať rukoväte nožov, ktoré priťahujú zospodu zrak detí.
n Na ostré rohy stolov a iných častí nábytku umiestnime plastové oválne kryty, ktoré podstatne zmiernia následok nárazu.
n Zhluk vodičov k zariadeniam umiestnime do ochranného krytu, káble priťahujú deti hrajúce sa na podlahe.
n Police a iné otvorené úložné priestory zabezpečíme pred vyliezajúcimi deťmi tak, že ich priskrutkujeme k stene, aby sa neprevrhli.
n Pre zdravý vývoj detí je dôležitý aj veľkostne primeraný a ergonomicky vhodný nábytok, najmä stolička, matrac a stôl, trebárs taký, ktorý by aspoň do určitého veku s nimi "rástol".
n Najmä pre malé deti, ktoré sa učia chodiť, môžu byť nebezpečné prahy a všetky výstupky na podlahe, ako aj koberčeky šmýkajúce sa po hladkej podlahe.
n Podlaha by mala byť tepelne izolujúca alebo s podlahovým vykurovaním, určite však ľahko stierateľná.
n Najmenším deťom nekupujeme a nedávame veľmi malé predmety na hranie, mohli by ich vložiť do úst a skončili by im v hrtane.
n Nebezpečné pre deti aj dospelých sú ostré a vyčnievajúce úchytky dvierok a zásuviek.
n V dosahu detí by nemali byť žiadne tekutiny potrebné v kuchyni (olej, ocot, alkohol) ani čistiace prostriedky.
n Chemikálie v takejto domácnosti odkladáme do miestností mimo bytu alebo aspoň do uzamykateľnej skrinky. (st)