BRATISLAVA. Autori návrhu zákona o „neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch“ pripúšťajú, že nepomôže zabrzdiť rast cien potravín, alebo ich dokonca znížiť. Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara trvá len na tom, že tento zákon nespôsobí ani opak – nevytvorí tlak na zvyšovanie cien.
„Kto návrh toho zákona čítal, vie, že rieši vzťahy medzi odberateľmi a dodávateľmi, ale otázku ceny nerieši,“ povedal Zvara.
S iniciatívou na urýchlenie prípravy zákona o obchodných reťazcoch prišiel predseda vlády Robert Fico. Avizoval, že sa ním zabráni, aby obchodníci zneužívali svetový trend zdražovania potravín. Aby zdražovali viac, ako je nutné a ohrozili tým aj splnenie kritérií pre prijatie eura.
Argument, že súčasná inflácia môže ohroziť prijatie eura, vyvrátilo ministerstvo financií aj centrálna banka. Názor, že navrhovaný zákon by mohol tlmiť rast cien, teraz oficiálne poprelo ministerstvo hospodárstvo. A Protimonopolný úrad k tomu pridal možnosť, že zákon na ochranu výrobcov potravín by mohol ceny na pultoch v konečnom dôsledku zvýšiť.
Vinníkov nájdu
Ambícia vlády kontrolovať, či je rast cien potravín v slovenských obchodoch nutný, alebo na tom niekto zarába „neprimerane“ podľa hovorcu ministerstva hospodárstva ostáva. Ministerstvo pokračuje „v takmer vedeckej“ analýze toho, ako vzniká cena medzi prvovýrobcom a konečným spotrebiteľom. Výsledky zatiaľ nie sú, pretože ministerstvo pôdohospodárstva nedodalo dostatočné podklady. Podľa Zvaru chýbali údaje o maržiach a nákladoch spracovateľov. Mali teda len údaje o konečných cenách a o tom, za koľko predávajú produkty prvovýrobcovia – farmári. Chýbal teda minimálne jeden článok reťazca – spracovatelia.
Ak napokon analýzu ukončia, čo môže podľa Zvaru trvať ešte mesiace, zistí sa, kto zarábal nadmieru. Na otázku, koľko je nadmieru, povedal, že viac, ako je obvyklé. A na otázku, čo s tými zisteniami budú potom robiť, odpovedal, že vinníkov zverejnia.
Marketing s limitom
Ficova vláda tento týždeň na tretí pokus schválila návrh zákona „o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch“. Ten by mal okrem iného obmedziť výšku rôznych poplatkov, ktoré obchodníci vyžadujú od dodávateľov. Zjednodušene povedané, na marketingovú podporu tovaru by nemali výrobcovia prispievať viac ako tromi percentami toho, čo im obchodníci za ich tovar zaplatia. Ide napríklad o platbu za to, že tovar je vystavený na atraktívnom mieste v obchode, alebo za umiestnenie v letáku, či vôbec za to, že obchodný reťazec začne predávať nejaký produkt.
Kritici zákonu vyčítajú aj nemožnosť predávať pod výrobné ceny. Obhajcovia prízvukujú, že príslušný paragraf zakazuje takzvané dumpingové ceny len ak sú „na náklady dodávateľa“.
Ivan Oravec, ktorý zastupuje výrobcov potravín, hovorí, že doterajšie zákony sa ukázali ako nefunkčné. Neobsahovali totiž sankcie a ani systém kontroly. Nový zákon predpokladá aj pokuty aj kontroly. V nich by mala mať komora, ktorú vedie Oravec, úlohu nahlasovateľa podozrení.
Deník SME sa šéfa komory výrobcov potravín pýtal, či sa nebojí, že zákon obchodníci znova obídu. Napríklad tým, že budú dodávateľov žiadať, aby s nimi uzatvárali zmluvy nie na Slovensku, ale v iných krajinách. Potraviny by sa teda mohli vyrábať na Slovensku, a aj by sa tu predávali. Na papieri by bol ale dodávateľ zo zahraničia, ktoré neobmedzuje marketingové praktiky.
Oravec povedal, že možné je všetko a že sa takou konštrukciou nezaoberali. Hovorca ministerstva hospodárstva to tiež považuje len za konštrukciu, „ku ktorej sa ťažko vyjadriť“. Ako o pravdepodobnej o nej hovoril už minulý týždeň šéf jedného z reťazcov.
Brusel sa ešte vyjadrí
Úspech zákona o obchodných reťazcoch závisí aj od postoja Európskej komisie. Tá vydá definitívne stanovisko až po preštudovaní vládou schválenej predlohy. Eurokomisár Charlie McCreevy včera po stretnutí so slovenským ministrom hospodárstva povedal, že návrh nesmie narušiť pravidlá voľného pohybu kapitálu a zakladania firiem. Brusel zatiaľ adresoval Slovensku k zákonu iba technické pripomienky.
„Potrebujeme do rúk dostať konečnú verziu návrhu. Až keď ju preskúmame, môžeme sa vyjadriť,“ povedal McCreevy.