BRATISLAVA. Povoľovanie odstrelov kormorána, krkavca a medveďa treba zjednodušiť. To je jeden zo záverov konferencie o ochrane prírody a sieti európskych chránených území Natura 2000.
Akejkoľvek regulácii počtu medveďov má predchádzať ich sčítanie, Štátna ochrana prírody ho chce hradiť z eurofondov. So sčítaním by sa mohlo začať na budúci rok.
Odstrel bude len doplnkom iných opatrení, tvrdí hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder.
Rezort chce tiež zmeniť správanie obyvateľov v „medvedích oblastiach“, najmä budovať zabezpečené kontajnery a elektronické oplotenia fariem. Uvažuje aj o tom, že medvede ponúkne európskym krajinám.
Mizerák však priznáva, že toto riešenie je neštandardné a komplikované.
Konferenciu zvolalo minulý týždeň ministerstvo, pozvalo na ňu ľudí z poľovníckych a rybárskych združení, podnikateľov, turistov a lyžiarov.
Zo známych environmentálnych organizácií dostalo pozvánku Daphne, ktoré pripravovalo sieť území Natura 2000. Jeho hovorkyňa Martina Badidová povedala, že účasť podmienili pozvaním Slovenskej ornitologickej spoločnosti, ktorá pripravovala časť siete – vtáčie územia. „Keďže ich nepozvali, nezúčastnili sme sa ani my.“
Marek Brindzík z ornitologickej spoločnosti označil postoj ministerstva za smiešny. „To, že nám neumožnili diskutovať o odbornej téme a nechali hovoriť len rybárov a poľovníkov, jasne naznačuje snahu vyjsť v ústrety iným typom organizácií.“ Višváder hovoril, že prísť diskutovať mohol každý.
Na konferencii sa tiež dohodlo, že Slovensko bude tlačiť na úniu, aby znížila ochranu kormorána. Brindzík hovorí, že to už nie potrebné, keďže koaliční poslanci schválili novelu zákona o ochrane prírody, ktorá mimovládnym organizáciám a občanom od decembra neumožňuje odvolávať sa proti povoleniam na odstrel zvierat. Keďže to odporuje medzinárodnému dohovoru o účasti verejnosti, budú o zákone informovať Európsku komisiu. Jej zástupcovia už SME potvrdili, že súlad novely s európskou legislatívou komisia preskúma.
Ministerstvo chce pokračovať v prehodnocovaní rozsahu chránených území. Niektoré plochy chránených území sa podľa šéfa Štátnej ochrany prírody Jána Mizeráka zmenšia o 10 až 15 percent, ale vypadnú predovšetkým zastavané územia.
„Nezmizne nijaké chránené krajinné územie ani národný park,“ povedal.
Metodiku prehodnocovania v minulosti kritizovali odborníci, ktorých si sama Štátna ochrana prírody pozvala, aby ju zhodnotili. Upozornili aj ministerstvo, ale to na list doteraz neodpovedalo.
Autor: haj