BRATISLAVA. Od marca budúceho roka má poistenie všetkých organizácií ministerstva kultúry centrálne zabezpečovať firma, ktorá vyhrá tender. Hodnota zákazky má byť 60 miliónov korún. Organizácie ministerstva mali podľa príkazu už minulý týždeň vypovedať doterajšie zmluvy na poistenie ich majetku.
Hovorca Jozef Bednár považuje plánovaný februárový termín ukončenia výberu za reálny, zároveň však nevylučuje, že sa môže aj predĺžiť. Na otázku, či ministerstvo potom zoberie zodpovednosť za prípadné škody na majetku organizácií v nepoistenom období, odkázalo, že sa situácia môže preklenúť aj dočasnými zmluvami.
Po novom roku už napríklad prestáva byť poistená Reduta. Marián Lapšanský, riaditeľ Slovenskej filharmónie, ktorá v nej sídli, pripúšťa určité riziko, keďže v starej budove sa občas stávajú havárie.
Ministerstvo pripomína, že viac ako polovica jeho nehnuteľného majetku nie je vôbec poistená. Ak aj je, tak nie na trhovú hodnotu, či cenu historického, alebo kultúrneho významu. „Dá sa predpokladať, že možno práve takto sa zabezpečí vyšší počet poistených kultúrnych inštitúcií,“ myslí si Dušan Katuščák, riaditeľ Slovenskej národnej knižnice.
Múzeá a galérie zväčša nemajú poistené svoje zbierky. Na poistenie jednotlivých predmetov by totiž potrebovali súdno-znalecké posudky, čo nie je pri miliónoch kusov finančne ani časovo reálne. Ministerstvo potvrdilo, že chce poistiť aj zbierkové predmety, o svojom zámere však neinformovalo organizácie, ktorých sa to týka predovšetým.
„Zatiaľ sme o poistení zbierok nerokovali, každoročne však na to upozorňujeme,“ hovorí Peter Maráky, riaditeľ Slovenského národnému múzea. Vzhľadom na rozsah majetku SNM však úplné poistenie podľa neho asi nie je reálne, ak sa nepodarí vyjednať exkluzívnu zmluvu.
Nová budova SND má zmluvu, ktorá zaniká dňom ukončenia centrálneho verejného obstarávania. Doriešiť ešte musia preklenutie poistenia historickej budovy.