BRATISLAVA. V čase, keď podpisoval bývalý námestník Slovenského pozemkového fondu Branislav Bríza (HZDS) podozrivé zmluvy o prevode pozemkov v Tatrách, bola táto inštitúcia bez akejkoľvek kontroly. Denníku SME to potvrdil hovorca fondu Ľudovít Kavjak.
Opozícia viackrát obvinila premiéra Roberta Fica, že nesie najväčšiu zodpovednosť za pozemkový škandál. Podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu premiér nekonal, hoci nominanti Smeru majú v kontrolných orgánoch fondu väčšinu.
Bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (HZDS) však odovzdal členom dozornej a správnej rady, ktoré kontrolujú činnosť fondu, vymenovacie dekréty až koncom apríla 2007. Vláda pritom vymenovala členov týchto orgánov už koncom januára. Bríza podpísal inkriminované zmluvy medzi 29. marcom a 10. aprílom.
„Predseda, podpredseda a členovia orgánov fondu si prevzali vymenovacie dekréty 27. apríla. Prvýkrát dostali odmenu za mesiac máj, vo výplatnom termíne jún 2007,“ povedal hovorca fondu Kavjak. Správna rada sa prvýkrát stretla až 16. mája, o deň neskôr vymenovala do funkcie riaditeľa fondu Miloslava Šebeka, nominanta Smeru.
Zámena, nie reštitúcie
Opozícia napadla Fica aj za uznesenie vlády z 31. januára 2007, ktorým odporučila riaditeľovi fondu, aby sa predaj a zámena pozemkov robili iba so súhlasom vlády. Podľa Kavjaka to však nesúvisí s reštitúciami. „V tom uznesení boli taxatívne vymenované predaje a zámeny pozemkov. Pri reštitúciách ide o uzatváranie zmlúv o bezodplatnom prevode nehnuteľností.“
Aj podľa poslanca Zsolta Simona (SMK) nie je zámena pozemkov to isté ako reštitúcie. „Zámena je proces, keď chce nejaký vlastník s fondom vymeniť pôdu, ktorú spravuje táto inštitúcia.“
Mečiar Bališa vypočuje
Mečiar priznal kontakty s podnikateľom, ktorý sa dostal k pozemkom >v Tatrách. Zodpovednosť za škandál odmieta.
Líder HZDS Vladimír Mečiar sa včera prvýkrát vyjadril k svojej úlohe v pozemkovej kauze, ktorá spôsobila doteraz najväčšiu krízu tejto vládnej koalície. „Ani sa to nezačalo, ani sa to nekončí u mňa. Je to celé nepravdivá, špinavá lož,“ povedal Mečiar po takmer troch týždňoch mlčania.
VIDEO: Mečiar sa vyjadril k Pozemkovému fondu
KAMERA: Eugen Korda
Na otázku, či necíti zodpovednosť za škandalózny prevod pozemkov vo Veľkom Slavkove, Mečiar odpovedal: „Prosím vás, a čo sa stalo na fonde? Reštituenti dostali pôdu, ktorú potom niekomu predali, takže dovidenia.“ Premiér Robert Fico pritom hovorí, že začal konať, keď vyšli najavo „prepojenia nových majiteľov na HZDS“.
VIDEO: Mečiar odpovedal na otázky o prevode pozemkov
Mečiar priznal, že pozná podnikateľa Milana Bališa, ktorého firma získala za 13 miliónov miliardové pozemky v Tatrách. Umožnil jej to nominant HZDS na pozemkovom fonde Branislav Bríza. „Pán Bališ bol vo federálnych orgánoch polície prvým šéfom jednotky rýchleho nasadenia. Stretli sme sa v Leopoldove, robili sme spolu,“ povedal Mečiar, ktorý bol v roku 1990 ministrom vnútra. Bališ pritom krátko po vypuknutí pozemkového škandálu tvrdil, že s Mečiarom sa pozná až od roku 2001.
Mečiar priznal, že sa s Bališom stretáva. Podľa šéfa HZDS je to raz za pol roka „na 10 až 15 minút“. „Ak je pochybnosť v bezpečnostných otázkach, rád si ho vypočujem ako odborníka,“ tvrdí Mečiar. Bališ to však vidí inak. Podnikateľ tiež stretnutia nepopiera. „Niekoľkokrát ročne som bol pozvaný do sídla HZDS na diskusiu.“
Mečiar a Bališ sa rozchádzajú, aj pokiaľ ide o oslavu narodenín Alexandra Rezeša v Španielsku v lete 2001. Bališ, ktorý vtedy poskytoval ochranu manažmentu VSŽ, tvrdí, že na Rezešovu žiadosť strážil aj Mečiara. „Boli sme spolu na večeri, keď oslavoval Rezeš narodeniny. Mal som však inú ochranku. Sčasti ju poskytovali Španieli, sčasti som si ju zobral so sebou,“ povedal Mečiar. Bališ zoznámil Mečiara aj s podnikateľom Zieglerom, od ktorého si šéf HZDS mal požičať peniaze na vilu Elektra.
Marek Vagovič