BRATISLAVA. Vladimír Mečiar pred Robertom Ficom opäť sklonil hlavu.
Po odvolaní svojho ministra, rokovaniach v strane o vystúpení z koalície a premiérových jasných slovách, že nedovolí „zlodejčinu“, ustúpil.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar včera tvrdil, že sa koalícia dohodla na viacerých zmenách, ktoré by ju mali udržať pri živote. S Ficom sa vraj dohodli, že zabudnú na krízu: „Včera bolo povedané veľa a nie vždy uvážlivo. Takže sme vyriešili celú vec tak, že sme povedali, že včera to nebolo.“ Za hlavnú príčinu označil nedostatok komunikácie. Teraz sa vraj budú predsedovia strán stretávať najmenej dvakrát mesačne.
„Vo všetkých ministerstvách nastúpia odborníci z HZDS už pri prijímaní noriem, prijímaní rozhodnutí,“ povedal k výhrade jeho strany, že vládne návrhy dostávajú neskoro.
Prímerie platí do mája
Mečiar povedal, že budú novelizované všetky zákony, ktoré sa týkajú Slovenského pozemkového fondu. Pred ich prijatím navrhnú, aby sa na rokovaní o zákonoch zúčastnili aj opozičné strany.
Mečiar viackrát pripomenul, že sa dohodli na podmienkach stabilizácie koalície do mája, keď by sa malo rozhodnúť, či sme splnili podmienky na prijatie eura.
VIDEO: Koalícia vydrží do prijatia eura
Jeho závery z nočného rokovania však predstavitelia Smeru nepotvrdili a oficiálne ani nechceli komentovať.
Fico Mečiarov takmer hodinový výstup komentoval len stručným vyhlásením o tom, že si urobili poriadok a je jasné, kto hral v diskusiách prím. Na žiadne otázky neodpovedal.
VIDEO: Podľa Fica sa kríza skončila
Mečiarov debakel
Politológovia sa zhodujú, že meranie síl medzi Smerom a HZDS sa skončilo jasnou prehrou Mečiara.
„Jednoznačne porazeným je Mečiar,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov. Smer je podľa neho víťazom. Či kauza pozemky Ficovi pomôže, je veľmi otázne. „Ak sa v kauze použila taká zbraň ako rušenie amnestií, vzniká podľa neho otázka, prečo je Robert Fico vo vláde s človekom, ktorému sa takto vyhráža.“ Pokračovanie vlády bolo podľa analytika jasné, po kauze však zostala „pachuť v ústach“ celej koalícii.
Koalícia zrejme vydrží
Analytik Miroslav Kusý považuje koniec krízy za „veľký Mečiarov debakel“. Je to však podľa neho porážka v tom zmysle, že išiel do koalície bez podmienok a postupne si v nej chcel vybudovať postavenie. „Fico mu ukázal, kde je jeho miesto a odkázal ho do jeho medzí.“
Koniec aféry by bol pre premiéra efektívny, keby nemal typicky slovenskú dohru: čo sme si včera povedali, hádžeme za hlavu.
Politológ si aj preto myslí, že koalícia zrejme vydrží do konca volebného obdobia.
KDH a SDKÚ sa nezhodli
Kým KDH viní Mečiara, SDKÚ najmä Fica. Obe strany sa svojimi výrokmi vzájomne jemne provokujú.
Mikuláš Dzurinda včera prvýkrát povedal, že SDKÚ počas tohto volebného obdobia nevstúpi do vlády, v ktorej by bolo Mečiarovo HZDS alebo do vlády vedenej Robertom Ficom. Povedal to potom, čo Pavol Minárik z KDH vyhlásil, že už iba Dzurinda nevidí, že s Mečiarom sa vládnuť nedá. Dzurindova tlačová beseda bola aj tak najmä o premiérovi Ficovi.
VIDEO: Dzurinda o Ficovi
Predseda KDH Pavol Hrušovský naopak za hlavného vinníka celej kauzy považuje Vladimíra Mečiara.
KDH: Aj iní sú nebezpeční
„Je celkom pochopiteľná snaha Mikuláša Dzurindu, ktorý vidí pre SDKÚ hlavného súpera len Roberta Fica. My za rovnako nebezpečných považujeme aj iných,“ povedal Hrušovský. Do stredy mal dokonca pocit, že na čele vlády stojí „skutočne principiálny politik“. Fico sa tak podľa predsedu KDH správal počas posledných dní. „Žiaľ, ukázalo sa, že tou nie je tak.“
VIDEO: Hrušovský mal nádej, že na čele vlády stojí principiálny politik
Predložia amnestie?
KDH uvažuje, že do parlamentu znovu predloží návrh na zrušenie Mečiarových amnestií. Povzbudil ich k tomu signál Fica, ktorý to spomenul ako vyhrážku Mečiarovi na koaličnej rade. „Na prvé počutie z toho cítiť chytráctvo, že teraz Fica dobehneme,“ myslí si o myšlienkach KDH Dzurinda.
VIDEO: Dzurinda by so Smerom alebo HZDS nešiel
Obidvaja politici sa včera pýtali, čo sa stalo, že Fico už pri kauze nevidí žiadny problém.
Dzurinda si myslí, že je to preto, lebo neulovil dosť poslancov HZDS. Mečiar si podľa neho na sneme upevnil svoju pozíciu. Otázne je, či to je pravda. Viacerí poslanci HZDS by zrejme podporovali aj vládu Fica so SNS bez HZDS.
Dzurinda: Tlak môže Smeru znížiť preferencie
Ako ďalšiu tézu Dzurinda predložil, že Smer by mal vládnuť ďalej, ale bez Fica. Odvoláva sa na jeho výrok v Prezidentskom paláci, že odvolanie ministra neznamená nedôveru celej strane. Dzurinda odmieta, že jeho návrhy sú nereálne. „Aj vďaka takémuto tlaku nebude mať zajtra možno 40, ale len 39 percent,“ povedal.
Do mája vraj nevydržia
Predseda KDH Pavol Hrušovský považuje pokoj, ktorý nastal po tejto noci, za zvláštny. Myslí si, že ďalšia roztržka nastane skôr ako v máji.¶ Dovtedy Mečiar Ficovi sľúbil, že bude pokoj.
VIDEO: Deštruktívny je Mečiar, nie KDH, tvrdí Hrušovský
„Takého poníženia a potupenia, aké sa dostalo pánu Mečiarovi, som ešte v slovenskej politike nezažil,“ povedal Hrušovský.
SMK včera kauzu iniciatívne nijako nekomentovala.
Monika Tódová
Stĺpček Mariána Leška
Akoby začiatok
Ficov kabinet spojí hlasovanie o rozpočte s hlasovaním o dôvere vláde, hoci už na to nemá seriózny dôvod. Má na tom iba záujem.
Po troch týždňoch, keď o sebe narozprávali také veci, že koalícia mohla aj skončiť, premiér i jeho úhlavný koaličný partner potrebujú krízu uzavrieť. Hlasovanie o rozpočte sa spojí s hlasovaním o dôvere vláde, aby predviedli jednotu a mohli hovoriť: K tomu, čo bolo predtým, sa nemienime vracať. Spojené hlasovanie sa bude vydávať za akoby nový začiatok koalície. Možno dokonca očakávať, že Mečiar, ktorý „zmeškal“ hlasovanie o Programovom vyhlásení vlády, tentoraz hlasovanie o rozpočte a dôvere stihne.
Koalícia, ktorá družne odhlasuje vláde dôveru, rovnako družne o niekoľko dní odmietne rokovať o vyslovení nedôvery premiérovi. Veď nepríjemných vecí sa napočúval dosť od koaličného partnera.
KAMERA: Silvia Pňačková, Monika Tódová, Eugen Korda