
BRATISLAVA. Hoci sa ešte v stredu podvečer zdalo, že koalícia v súčasnej podobe zrejme končí, o pár hodín bolo všetko inak.
Prímerie v koalícii dohodol Robert Fico s Vladimírom Mečiarom na utajenom nočnom rokovaní v parlamente, v kancelárii predsedu parlamentu Pavla Pašku.
„Husto“ bolo už poobede
Najväčšia vládna kríza sa začala v stredu na poobedňajšej koaličnej rade. Bola veľmi emotívna a rozprávalo sa zvýšeným hlasom.
Človek z prostredia vedenia Smeru, ktorý nechce byť menovaný, denníku SME povedal, že Fico na koaličnej rade reagoval veľmi rázne už na jej začiatku, keď HZDS vyčítal slová odchádzajúceho ministra a podpredsedu hnutia Miroslava Jureňu. Ten v utorok v televízii Joj povedal, že by mal pre byt svojej matky premiér odstúpiť.
Fico vraj ešte pritvrdil po tom, ako začal hovoriť Mečiar. Prišiel „s požiadavkami, za ktorých HZDS ostane vo vláde“.
Premiér mu pripomenul možné zrušenie jeho amnestií, či zákon o pôvode preukazovania majetku, čo Mečiara zdvihlo zo stoličky.
Predseda HZDS neodišiel zadným vchodom, ale novinárom ochotne porozprával svoj pohľad na situáciu vo vláde. Vyhlásil, že Fico už nechce túto koalíciu.
Na otázku, či padá vláda, odpovedal: „Ja neviem, ja idem domov.“ Nepovedal pravdu.
VIDEO: Mečiar hovorí o nočnom stretnutí
KAMERA: Eugen Korda
V noci Mečiar ustúpil
Mečiar odišiel do sídla HZDS na Tomášikovej ulici a počkal, kým všetci novinári spred budovy odídu.
Potom nasadol do auta a potichu sa presunul do parlamentu, kde ho čakal Fico.
O stretnutí netušilo ani veľa poslancov Smeru a HZDS.
To, že vôbec bolo, povedal až nasledujúci deň dopoludnia na tlačovke Vladimír Mečiar. „Po tom, ako ste odvysielali stav a rozhovory so všetkými politickými stranami, došlo k neskutočným množstvám kontaktov a aktivít sympatizantov, členov, funkcionárov strán. To sa nedá spočítať, koľko toho bolo za ten čas a za tú chvíľu - nekonečne veľa,“ vysvetľoval zvolanie druhej schôdzky Mečiar.
Tieto „kontakty a aktivitu“ podľa šéfa HZDS viedli k výzvam na stretnutie predsedov strán.
„Dnes vám nepoviem, pretože ani dosť dobre neviem, v zákulisí ktorej strany kto to dohodol, len naraz prišla ponuka, že sa môžeme stretnúť s pánom Paškom a Ficom v parlamente a môžeme rokovať. Či prijímam túto ponuku - prišlo to od neutrálnych osôb - nie straníkov,“ povedal Mečiar.
Predseda HZDS ani premiér Fico včera nevysvetlili, kto neutrálne osoby sú.
Predseda opozičnej SDKÚ Mikuláš Dzurinda povedal, že ich spojili mecenáši strán.
Smer to následne odmietol.
Nedala sa odmietnuť
Podľa informácií SME, z prostredia Smeru nebola organizácia stretnutia taká „romantická“, ako to popisoval Mečiar.
Schôdzka vraj bola zvolaná „štandardnými kanálmi“, ale Mečiarovi bola doručená tak, že ju nemohol odmietnuť.
Samotý priebeh stretnutia bol vraj oveľa menej emotívny ako poobedňajšia koaličná rada.
Aj v noci však vraj padla narážka na možnosť zrušenia Mečiarových amnestií.
Na rozdiel od poobednejšej koaličnej rady na utajenej schôdzke chýbal podpredseda HZDS Miroslav Jureňa.
Fica mali nahnevať nielen jeho slová o byte od sponzora Smeru firmy Ikores pre jeho mamu, ale aj to, že pripustil, že by niektorí poslanci jeho HZDS mohli v parlamente podporiť Ficovo odvolanie.
Mečiar včera o koaličnej rade, po ktorej to vyzeralo na rozpad vlády povedal, že sa s Ficom dohodli na tom, že sa budú tváriť akoby ani nebola.
Účasť vo vláde dáva možnosť rozdeľovať
Strana vo vláde nemá čas na vnútrostraníckeproblémy a jej ľudia sa dostanú k lukratívnych kreslám v štátnych podnikoch.
Každá politická strana je stabilnejšia, keď je vo vláde, ako v opozícii. Ukazuje to aj posledná prax, keď v KDH a SMK nastali konflikty aj pre odchod do opozície.
Politické strany, hoci to nepriznávajú radi ovplyvňujú smerovanie eurofondov, výber poradcov a agentúr, ktoré pracujú priamo pre štátne úrady, alebo štátne firmy.
Počas každej vlády sa stáva, že niektoré spoločnosti začínajú dostávať štátne zákazky, iné blízke opozícii sú odstavené na vedľajšiu koľaj. Niektoré firmy sa vedia dohodnúť s každou vládnou garnitúrou.
Bývalý predseda SMK Béla Bugár tiež hovorí, že napríklad okresní predsedovia strany mohli vždy na základe politickej nominácie dostať miesto v štátnej alebo verejnej správe.
Strana tiež počas pobytu vo vláde veľmi nerieši vnútrostranícky život. „Má oveľa menej času rozmýšľať nad vecami, ktoré v tej chvíli nie sú dôležité,“ hovorí Bugár.
(mož, rk)
Mečiar uvoľnil cestu pre rozpočet
Šéf HZDS Vladimír Mečiar povedal, že jeho strana rozpočet podporí. Mal by teda získať väčšinu hlasov poslancov.Rozpočet v parlamente s najväčšou pravdepodobnosťou prejde. Podpora poslancov Smeru a SNS bola aj počas poslednej koaličnej roztržky zrejmá, otáznik visel nad postojom tretej koaličnej strany HZDS. Včera šéf strany Vladimír Mečia povedal, že poslanci HZDS rozpočet podporia.
„Už dávnejšie sme dali písomný záväzok, za akých podmienok bude HZDS za rozpočet hlasovať,“ povedal včera Mečiar. Tieto podmienky podľa neho boli splnené. „Takže nie je dôvod, aby pri hlasovaní chýbala náležitá väčšina celej vládnej koalície,“ povedal. Hlasovanie o rozpočte bude na návrh premiéra spojené s hlasovaním o dôvere vláde. Ak teda HZDS zahlasuje za rozpočet, vysloví tým aj dôveru Ficovi.
VIDEO: Bude sa hlasovať o dôvere a o rozpočte
KAMERA: Eugen Korda
Koruna je pokojná
Mečiarove slová upokojili finančné trhy. Koruna sa po jeho vyhlásení o podpore rozpočtu, ale aj koalície v záujme skorého prijatia eura posilnila asi o 15 halierov, na 33,29 koruny za euro. V stredu upokojoval trhy šéf koaličnej SNS Ján Slota, keď povedal, že si myslí, že rozpočet v parlamente prejde.
O zákone roka začali poslanci rokovať v stredu. Podobne, ako po minulé roky, aj teraz bez záujmu väčšiny poslancov. V sále nebola ani tretina z nich. Medzi poslancami opozície a koalície sa preto strhla menšia slovná prestrelka o tom, kto menej ignoruje rozpočet.
Opustený Počiatek
Z ministrov v stredu na rokovaní nebol dokonca okrem ministra financií Jána Počiatka nik. „Taký bol opustený, až mi ho bolo ľúto,“ ironicky poznamenal poslanec SDKÚ Viliam Novotný. Včera ho prišla podporiť ministerka práce Viera Tomanová. Tá o návrhu rozpočtu vyhlásila, že „prispieva k budovaniu modernému sociálnemu štátu“. Oponoval jej poslanec SDKÚ Štefan Štefanec, podľa ktorého sociálna politika „v žiadnom prípade nemôže byť prioritou vlády“, pretože celkové vládne výdavky stúpnu budúci rok o deväť percent, kým v rezorte práce len o dve percentá.
Poslanec Ľubomír Petrák mu odpovedal, že na Slovensku je rekordne nízka nezamestnanosť, ministerstvo práce míňa oveľa menej na dávky v nezamestnanosti.
Je pravdepodobné, že o rozpočte budú poslanci hlasovať už dnes.
Opozícia rozpočet nepodporí. A to ani napriek tomu, že jeho prijatie je dôležité z pohľadu eura. „Štátny rozpočet je podľa nás zlý a budeme hlasovať proti, taktizovať nemienime,“ povedal Štefanec.
Ľuboš Jančík
Jureňa: Ústupky HZDS neboli
Podľa podpredsedu HZDS Mečiarova strana neustúpila premiérovi. Fungovanie koalície vraj bude jazdou na dobre nabrúsenej britve.
Podpredseda HZDS a exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa si nemyslí, že HZDS ustúpilo Robertovi Ficovi.
„Nehovorme o ústupkoch, ale o konštruktívnych dohodách,“ povedal. Vystúpenie Vladimíra Mečiara bolo podľa Jureňu štátnické a občanom dal dobrý odkaz.
Jureňa nechcel odhadovať, či vládna koalícia vydrží celé štyri roky. „Nepredbiehajme,“ povedal s tým, že „je to jazda na dobre nabrúsenej britve. Som rád, že zajtra ráno si konečne môžem ísť zabehať“.
Garantovanie stability vládnej koalície do mája je podľa neho konštruktívnym stanoviskom, pretože sa v tom čase rozhodne o zavedení eura. Zároveň dodal, že poslanci za HZDS štátny rozpočet podporia a vláde vyslovia dôveru.
(sita)