Oficiálnu prísahu Parvíza Mušarrafa včera sprevádzala násilná demonštrácia sudcov a právnikov. Zatiaľ čo staronový prezident v tradičnej čiernej sutane prednášal prejav plný patriotizmu, jeho polícia sa v druhom najväčšom meste krajiny Lahore pokúšala obuškami umlčať hlas odbojnej justície.
Ulicami mesta lietali tehly a dlažbové kocky. Demonštranti v tmavých oblekoch skandovali: „Mušarraf musí odvisnúť!“ Polícia odpovedala obuškami.
Justícia nie je slepá
Rozzúrení právnici sa odvolávali na porušenie ústavy a neoprávnené vyhlásenie výnimočného stavu v krajine. „Nebojíme sa. Neakceptujeme Mušarrafa ani bez uniformy, musí ísť,“ povedal pre agentúru Reuters Malík Mohammed Aršad, krvácajúci po zásahu tehlou.
Stovky zástupcov spravodlivosti sa pochodom postavili aj za bývalého predsedu najvyššieho súdu Iftikhara Čaudhryho.
Po vyhlásení výnimočného stavu ho Mušarraf 3. novembra odvolal z funkcie a polícia ho dodnes drží v domácom väzení.
Demokracia po pakistansky
Mušarraf bez ohľadu na násilnosti ponúkol Pakistanu vlastnú víziu demokracie, ktorá podľa neho krajine sedí viac ako západný model. „Vidím nerealistickú a možno nevykonateľnú posadnutosť vašou formou demokracie, vašou formou ľudských práv,“ povedal v inauguračnom prejave. Neskôr prisľúbil, že výnimočný stav v krajine zruší do 16. decembra.
Verejnosť stále netuší, na ktorú stranu sa po vyostrení konfliktu postaví opozícia. Výzva demonštrantov smerovala najmä k bývalým premiérom Násirovi Šarífovi a Benazir Bhuttovej, ktorým Mušarraf umožnil návrat z exilu. Sudcovia dúfajú, že spojením síl dokážu v januárových voľbách Mušarrafa odstaviť od vládnych funkcií.
Včerajšie opozičné stretnutie v Lahore do večera neprinieslo odpoveď, či budú voľby bojkotovať.
Parvíz Mušarraf musí odvisnúť.
protestujúci pakistanskí právnici
SITA/AP |