Hollywood, Rumuni, vojna aj meditácia

Dnes večer sa slávnostným otvorením s filmom Polčas rozpadu začína 9. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava.

Steve Buscemi a Sienna Miller sa pokúšajú v Interview rozprávať. Nie je to vôbec jednoduché, ale prekvapivé.Steve Buscemi a Sienna Miller sa pokúšajú v Interview rozprávať. Nie je to vôbec jednoduché, ale prekvapivé. (Zdroj: MOVIEWEB)

Tak, ktorú správu si chcete prečítať ako prvú? Dobrú či zlú? Dobrá znie, že MFF Bratislava má najlepší program zo všet­kých jesenných a zimných festivalov v Európe. Aspoň to tvrdí jeden z jeho organizátorov Martin Ciel. Aj preto, že v programe sa nachádza množstvo snímok ocenených na tých najvýznamnejších festivalov.

O to viac zabolí zlá správa: kaž­dý z filmov bude uvedený len raz. Môže za to aj rastúca cena, ktorú organizátori platia za prenájom kinosál v Auparku a teda zoškrtanie festivalových dní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Interview z Hollywoodu

Na Slovensku poznáme meno holandského režiséra Thea van Gogha. No viac než s filmami sa tu asociuje s náboženským extrémizmom a debatou, ktorú jeho vražda na amsterdamskej ulici rozpútala. Zajtra na obed sa to zmení – vďaka filmu Interview.

Van Gogh natočil najskôr film Interview na holandský spôsob a zamýšľal ho ešte raz nakrútiť v Hollywoode. To už nestihol. Americký herec a režisér Steve Buscemi sa rozhodol, že rozhovor medzi vojnovým reportérom a mladou hollywoodskou herečkou znova nakrúti on.

„Nie je veľa filmov, ktoré vás udržia v napätí 90 minút,“ hovorí Martin Ciel, zostavovateľ sekcie Proti prúdu, kde sa Interview nachádza. „Tomuto sa to podarilo. Je to sofistikovaný intelektuálny rozhovor s brilantnou réžiou a hereckým obsadením.“ Réžia a herectvo sa tu spája v jednej osobe: Buscemi si aj zahral cynického novinára, hollywoodskuú ’blondínku’ stvár­­nila Sienna Miller.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna nielen pre chlapcov

Martin Ciel zo 'svojej' sekcie upozorňuje aj rumunskú kinematografiu, ktorá posledné roky zažíva šokujúci vzostup. „Veď už vyhrali všetky festivalové ceny, ktoré mohli,“ vysvetľuje Ciel.

Papier, ktorý bude modrý, sa odohráva počas jednej noci, keď po Bukurešti pobiehajú rôzne odbojové zložky, ktoré stratili velenie. „Je to retrofilm, ktorý zobrazuje morbídnosť vojny z pohľadu chlapca, ktorý je vo vojenskej službe, aj keď tam byť nechce. Ale nie je to film len pre chlapcov, je nadčasový a internacionálny. Je to nádherná metafora o revolúcii a občianskej vojne vystavaná dokumentaristickými prostriedkami,“ hovorí Martin Ciel.

Ďalší vynikajúci rumunský film nájdete v sekcii Medzinárodnej súťaže prvých a druhých hraných filmov – California Dreamin (Bez konca) ocenila v Cannes kritika aj diváci.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete najmorbídnejšiu a najbrutálnejšiu snímku zo sekcie Proti prúdu, potom Ciel odporúča gruzínske Cargo 200 od Alexeja Balabanova. „Je to ďalší retrofilm, ktorý podľa mňa najlepšie vystihuje postihnutie psychiky pod vplyvom vojny.“

Aj dekadencia, aj meditácia

Sekcia Proti prúdu však nie je iba o brutalite. Tom Kalin sa v Divokej kráse venuje dekadentnému vzťahu medzi matkou a homosexuálnym synom. Maďarský režisér Benedek Fliegauf, autor kultovej snímky Díler, sa zase odvážne pohral s formou filmu: na sedemdesiat minút si vystačil s desiatimi zábermi. Rátate správne, každý záber trvá sedem minút. „Je to meditatívne, výtvarne veľmi vzrušujúca choreografia času a priestoru.“

Stará debata o tom, či je pre festival vhodné nákupné centrum Aupark, sa zmenila na diskusiu, ako stihnúť všetky snímky, o ktorých po festivale môžeme už len čítať. A tá azda podnieti novú, možno trochu naivnú: či sa konečne chopia svojej šance distribútori.

SkryťVypnúť reklamu

„Skupina ľudí, ktorá vyhľadáva dobrý film, knihu, cédečko, tu je. Distribútori by si mohli dovoliť priniesť aj komerčne nezaujímavý film a začať si vychovávať aj svoje, iné publikum,“ verí Martin Ciel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu