Tri dni pred parlamentnými voľbami sa tak ako posledných sedem rokov v Rusku všetko točí okolo Vladimira Putina.
Na každé verejné vystúpenie ruského prezidenta domáci aj zahraniční novinári čakajú s napätím. Jednotka na kandidátke prokremeľskej strany Jednotné Rusko podľa ruských politikov aj analytikov údajne chystá veľké prekvapenie.
Ruský prezident si včera najskôr do Veľkého paláca v Kremli zavolal zahraničných diplomatov, aby im zopakoval, že do volieb im cudzinci hovoriť nebudú. Reagoval tak na rozhodnutie pozorovateľov OBSE bojkotovať nedeľné parlamentné voľby. OBSE sa sťažovala na komplikácie z ruskej strany, naopak, Putin za tým vidí snahu USA zdiskreditovať ruské voľby.
Kampaň v rodnom Piteri
Večer mal Putin pricestovať do Petrohradu, kde sa narodil a rozbiehal svoju politickú kariéru. Podľa predsedu Rady Ruskej federácie Sergeja Mironova by práve tam mohol vystúpiť so „senzačným prejavom“, ktorý by podľa neho mohol súvisieť s inou prezidentskou kampaňou. Ruská volebná komisia začiatkom týždňa vypísala prezidentské voľby na 2. marca a Putin v nich už po tretíkrát podľa ústavy kandidovať nemôže. Podľa pozorovateľov sa však aj toto pravidlo dá obísť.
Prejav a zatýkanie
Putin, ktorý už v septembri verejnosť šokoval kandidatúrou na poslanca, včera nakoniec novinárov nezaskočil. Podľa médií by sa tak mohlo stať dnes v jeho plánovanom televíznom prejave. Jeho tému Putinovi poradcovia tajili do poslednej chvíle. Podľa rádia Slobodná Európa nie je vylúčené, že prezident Putin napríklad oznámi rezignáciu, aby si, paradoxne, pripravil pôdu na ďalšie vládnutie. Po odstúpení by sa podľa analytikov mohol ako nový líder Jednotného Ruska v dume stať jej kandidátom na prezidenta. Tejto špekulácii podľa denníka Kommersant nasvedčuje aj to, že Putin bude rečniť z moskovskej televíznej veže Ostankino, a nie z Kremľa, odkiaľ ako prezident vystupoval.
Toto gesto by mohlo znamenať, že chce prehovoriť ako občan, kandidát na poslanca, a nie ako hlava štátu.
Úvahy o Putinovych plánoch zatienilo ďalšie zatýkanie, ku ktorému došlo v centre Moskvy. Polícia na niekoľko hodín zadržala novinárov, ktorí protestovali proti päťdňovému väzneniu Garryho Kasparova. Opozičný líder a šachový veľmajster sa podľa ruského súdu previnil zorganizovaním nepovoleného protestu v Moskve.
ANALÝZA
Petrohradskí na čele „a. s. Kremeľ“
Počas siedmich rokov, odkedy je pri moci v Rusku prezident Vladimir Putin, sa významne posilnilo postavenie „severnej metropoly“ Petrohradu. Zároveň sa do najvyšších funkcií dostali ľudia z Putinovho petrohradského tímu. Mnohých spája s Putinom nielen rovnaké rodisko či pôsobisko, ale aj tesné väzby na tajné služby.
„Petrohradskí“, ako sa im v Rusku hovorí, sú typickí svojou nesmiernou oddanosťou Vladimirovi Vladimirovičovi a mestu Petrohrad. Z petrohradského Putinovho tímu vzišli
nielen jeho pomocníci v prezidentskej administratíve, ale aj mnoho šéfov štátnych a pološtátnych firiem.
Samotný Putin pôsobil v 90. rokoch minulého storočia na petrohradskej radnici, kde bol zodpovedný za zahraničné kontakty Petrohradu a sústredil sa predovšetkým na získanie investícií a ekonomiku vôbec. V tom mu pomáhali niekoľkí ľudia, ktorých si neskôr ako prezident pozval k sebe do Moskvy.
Napríklad Vladimir Kožin, ktorý pod vedením Putina lákal do Petrohradu západné koncerny a dnes sa stará o všetky majetkové záležitosti Kremľa. V skutočnosti tak riadi jeden z najväčších ruských koncernov Správu prezidentskej administratívy. Mimochodom Kožinova manželka, tiež petrohradská rodáčka, sa zasa stará o zuby rodiny Putinovcov.
Podľa ruskej politologičky Julie Ševcovej ľudia z Petrohradu sedia v Moskve v 65 vysokých funkciách a ovládajú 30 kľúčových ministerstiev a významných štátnych úradov.
Niektorí dokonca spájajú politické a ekonomické posty ako napríklad Viktor Ivanov, bývalý dôstojník KGB. Dnes šéfuje kremeľskému personálnemu oddeleniu, ale kontroluje aj ruskú leteckú spoločnosť Aeroflot.
Ďalším je šéf prezidentskej administratívy Vladimir Surkov. Kontroluje ropný koncern Transnefťprodukt a Igor Sečin, jeho zástupca, má dohľad nad koncernom Rosnefť. Ani Gazprom nenechal Putin bez kontroly „petrohradských“.
A aj na nižších úrovniach sú stovky ľudí, ktorí patria medzi „petrohradských“. Nie sú známi, čo však neznamená, že sa bez nich zaobídu parlamentné a prezidentské voľby.
Petra Procházková