Ohne na parížskych predmestiach pomaly dohárajú. Aj preto, že ich ulice ovládli francúzski policajti a členovia špeciálnych bezpečnostných zložiek. Aj keď zopár áut vzplanulo aj v Toulouse, november 2005, keď výtržnosti zachvátili stovky francúzskych miest, sa zrejme nezopakuje.
Mladí siahli po puškách
Napriek tomu parížski strážcovia zákona hovoria, že tohtoročné nepokoje ich zaskočili oveľa viac. Tentoraz totiž nečelili len kameňom a zápalným fľašiam. Mladí výtržníci proti nim namierili zbrane.
Viac než sto policajtov skončilo v nemocnici, jeden prišiel o oko, ďalšiemu vyberali z pleca guľku. Do rúk mládeže sa dostali lovecké pušky, na ktoré sa dá zohnať licencia. Policajti si už dlhšie šepkali, že čoraz viac mladých si ich zadovážilo.
„Je to naozajstná partizánska vojna,“ povedal rádiu RTL policajný hovorca Patrice Ribeiro. Polícia okrem slzotvorného plynu používa aj špeciálne farebné gumené projektily, aby neskôr vedela identifikovať útočníkov. Zatiaľ zadržala asi tridsať ľudí.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy včera v nemocnici navštívil viacerých zranených policajtov. Zastavil sa aj u rodičov chlapcov, ktorí v nedeľu zahynuli na motocykli po zrážke s policajným autom.
Aj keď prvotné vyšetrovanie vylúčilo, že haváriu zavinili policajti, Sarkozy pozostalým sľúbil, že nechá vyšetriť, či obetiam bola dostatočne rýchlo poskytnutá pomoc.
Výtržníci pôjdu za mreže
Francúzska vláda odsúdila útoky na policajtov a ich aktérov chce potrestať. „Tí, čo strieľali na políciu, skončia na súde Assizes,“ citovala agentúra Reuters Sarkozyho, ktorý sa násilníkom vyhráža súdom, zaoberajúcim sa závažnými trestnými činmi. Streľba na políciu má podľa neho „svoje meno – pokus o vraždu“.
Obyvatelia predmestí kritizujú Sarkozyho, že po dvoch rokoch od prvých nepokojov je v týchto oblastiach stále málo policajtov.